Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
Húsz magyar katona sérült meg a koszovói zavargásokban – de mit csinálnak hazánk fegyveres fiai a balkáni országban? Háttér!
Mint arról korábban beszámoltunk: húsz magyar KFOR-katona sérült meg a pénteki zavargásokban, ebből heten súlyos sérüléseket szenvedtek, de állapotuk stabil. További öt, más nemzetiségű KFOR-katona is megsérült a konfliktusban. De mit keresnek Koszovóban magyar katonák?
Az előzmények: április 23-án négy észak-koszovói településen tartottak előrehozott polgármester-választást, mert a települések vezetői novemberben egy Szerbia és Koszovó közötti vita miatt lemondtak. A szerbek többsége bojkottálta az előrehozott választást, így a részvételi arány 3,47 százalékos volt, és a leadott szavazatok alapján a településeket a jövőben albán polgármesterek vezetik majd. Sem a helyi szerbek, sem Belgrád nem tartja elfogadhatónak, hogy az ilyen alacsony részvétel és a szerbek bojkottja mellett lezajlott választást Pristina és a nemzetközi közösség is legitimnek nevezte.
A szerbek tiltakozása pénteken kezdődött, amikor Zvecan, Leposavic és Zubin Potok újonnan megválasztott, albán nemzetiségű polgármesterei megpróbálták elfoglalni hivatalaikat.
mert nem értenek egyet azzal, hogy a többségében szerbek lakta településeket albánok vezessék, olyan emberek, akiket nem ők választottak meg. A szerb hadsereget május 26-án helyezték a legmagasabb fokú harckészültségbe, melynek egységei megindultak a koszovói határ felé az észak-koszovói településen kitört zavargások miatt.
Koszovó egyébként 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, ám Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet.
A KFOR a Kosovo Force rövidítése, ami a Koszovóban tevékenykedő, a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő, amely 1999. június 12-én jött létre az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244. számú határozata alapján. Feladata a biztonság és a rend fenntartása Koszovóban. Legnagyobb „kiterjedésekor”, 1999-ben 39 állam 50 ezer katonája szolgált a KFOR-ban.
A bármiféle zavargások, megmozdulások kezelése elvileg a koszovói rendőrség feladata, ám a KFOR fokozatosan adja át neki a feladatokat, és folyamatosan besegít a munkájukba.
Kajári Ferenc vezérőrnagy, aki 2021 októbere és 2022 októbere között volt a KFOR parancsnoka, azt nyilatkozta 2022 szeptemberében a 24.hunak, hogy „Koszovó területén jelen van az Európai Unió jogállamisági missziója az EULEX, ami egy nagyjából 100 fős rendőri erőt jelent. Az ő feladatuk a koszovói rendőrök munkájának megsegítése, mentorálása. Ha Koszovóban probléma adódik, akkor alaphelyzetben nem a KFOR feladata lépni, mi csak a harmadik lépcsős szereplő vagyunk.”
A krízishelyzetekben mindig bevetik a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalját, ami viszont kizárólag magyarokból álló lövészalakulat. A KFOR felderítő zászlóaljának is vannak magyar tagjai.
Kajári a magyar szerepvállalásról a 24.hunak azt mondta:
„A Magyar Honvédség 1999-óta jelen van KFOR-ban, mintegy tíz éven át az úgynevezett Őr és Biztosító Zászlóalj jelentette tevékenységünk gerincét. Egy páréves átmeneti időszak után a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóaljában kezdtünk szerepet vállalni, mely abban az időben még portugál parancsnokság alatt működött egy portugál és egy magyar századdal. 2017-ben Lisszabon kivonult, és a magyar kormány vállalta a NATO felé, hogy átvennénk az egész zászlóaljat – biztosítva egy másik századot is. Jelenleg is ez a szervezet adja a magyar hozzájárulás gerincét, ami alatt
egy közel 400 fős kontingenst kell érteni.
Ez a szervezet közvetlenül a mindenkori KFOR-parancsnok alá tartozik és neki felel. Ez a zászlóalj a kinetikus erők közé tartozik, azaz lövész feladatokat lát el.
A KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj mellett megfigyelő és felderítő képességeket is ad a Magyar Honvédség a KFOR-nak. Ezen egységek a KFOR több nemzeti felderítő zászlóaljába vannak integrálva. Együtt hajtják végre a feladataikat az azonos csoportba tartozó olasz, osztrák és horvát erőkkel. Ezek mellett egy úgynevezett összekötő-támogató csoportot is biztosít Magyarország a KFOR-állományba, de jelentős számú magyar tiszt szolgál a KFOR törzsében is.
A honvédség honlapja azt írja: „Magyar katonák is részt vettek a koszovói tömegoszlatásban. Május 29-én, hétfőn délután vetették be tömegoszlatási feladatokra a koszovói Zvecan település polgármesteri hivatalánál a Magyar Honvédség NATO békefenntartó erejében részt vevő kijelölt katonáit.” Hozzáteszik:
A katonáknak köszönetet mondott Novák Katalin köztársaság elnök is.
„A hadsereg főparancsnokaként – megköszönve a helytállást – mihamarabbi felgyógyulást kívánok a Magyar Honvédség NATO békefenntartó erejének kötelékében szolgálat teljesítése közben, Koszovóban megsérült valamennyi katonának!” – írta közleményében Novák Katalin.
Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki