Elárulta magát a Politico: ezért rettegnek Orbántól Brüsszelben
A brüsszeli lap szerint a magyar miniszterelnök álmatlan éjszakákat okoz az uniós vezetőknek.
Média, civil szféra, LMBTQ-lobbi: nagylelkűek voltak az adományozók, a Nyílt Társadalom Alapítvány és Soros korábbi emberei.
Több évtizede zajlik a nyugati civilizáció alapvető átalakítását célzó emberkísérlet, az úgynevezett nyílt társadalom létrehozása, amelynek fő teoretikusa Karl Popper osztrák származású angol filozófus volt, manapság pedig Soros György, amerikai milliárdos spekuláns a zászlóvivője – írja keddi cikkében a Magyar Nemzet, amely összegyűjtötte, mely magyarországi szervezetekhez érkezik a legtöbb támogatás a magyar származású amerikai üzletember alapítványától és annak szövetségeseitől. Mint a lap írja, az Open Society Foundations (OSF) évtizedek óta nyújt jelentős anyagi támogatásokat civil szervezetek, alapítványok és médiumok részére, amelyet Soros egyfajta hosszútávú befektetésnek tekint. A cikk megfogalmazása szerint „ezt a kiterjedt szervezeti hálót nevezzük Soros-hálózatnak”, mely az elmúlt években is tekintélyes mértékű támogatásokban részesült.
A Magyar Nemzet cikksorozatának legújabb részében rámutat; az utóbbi években is óriási pénzek, mintegy 2,42 milliárd(!) forint került a hálózat részeként azonosítható magyarországi szervezetekhez, amelyek a nyílt társadalom eszmeiségét hirdetik.
Összegzésük alapján az Eötvös Károly Közpolitikai Alapítvány az OSF által közölt adatok szerint (2016 és 2021 között) közel 45 millió forint támogatásban részesült, a Transparency International Magyarország pedig csak 2021-ben 12 millió forintot kapott uniós pénzek monitorozására és további 4,4 milliót a Stronger Roots – Legyünk Nyitottak! Egy befogadó és elkötelezett közösség az integritásért nevű programra.
A K-Monitor az előző évek körülbelül 70 millió forintos támogatása után most 29 milliót kapott az EU pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló eszközök felmérésére, további 5,8 milliót pedig a Hálapénz a szülészetben című projektjükre, melynek során két baloldali lappal (24.hu és 444.hu) működtek együtt. Ezen felül a Soros György által is támogatott amerikai EDGE Funders Alliance is pénzelte őket, mintegy 6,9 millió forinttal, mely összeget közösségfejlesztés címszó alatt költhették el.
Náluk jóval több forráshoz jutott
Emlékeztetnek: a CKA koordinálta korábban a Hallgatói Hálózat nevű szervezetet, melynek aktivistáit baloldali szakemberek készítették fel, akik 2013 és 2014 során számos utcai demonstráción vettek részt.
Az egyik leginkább támogatott szervezet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), amely több forrásból jutott támogatásokhoz. Az OSF 2019 és 2021 között 50 millió forinttal dotálta a jogvédő szervezetet, amely a koronavírus-járvány idején külön 10,5 millió forintnyi rendkívüli támogatásban is részesült. Különböző területen dolgozó munkatársaik bérezésére pedig még 7,3 millió forintot kaptak. Az OSF mellett a – Soros György által szintén támogatott – Media Legal Defence Initiative is beszállt a TASZ pénzelésébe, 10,3 millió forintot adva a szervezetnek annak érdekében, hogy „a magyarországi médiaszabadság megvédéséért” dolgozhassanak. A Digital Freedom Fund 3,1 millió forinttal szállt be a költségek fedezésébe (ezt a szervezetet is támogatja Soros), a kanadai IFEX pedig 6,2 millió forintot adott a liberális szervezetnek.
A támogatott szervezetek körében megjelenik a Partners Hungary Alapítvány is, amely több célra kapott támogatásokat a Nyílt Társadalom Alapítványoktól. 8 millió forintot kaptak például szakmai hálózat támogatására, amely célra International Step by Step Association is biztosított számukra 16 millió forintot (ennek a szervezetnek szintén támogatói között találjuk Soros Györgyöt).
A Partners Hungary további 53,7 millió forintot kapott az OSF-től a roma közösségek egészséges környezethez való hozzáférésének biztosítására, deszegregációs tervekkel kapcsolatos tanácsadásra pedig 15 milliót.
Jelentős forrásokat kapott az Alternatív Közösségek Egyesülete is, amely
A lap megjegyzi: az AKE már tavaly tüntetéseket kezdeményezett a debreceni akkumulátorgyár építése ellen.
A Helsinki Bizottságnak 2021-ben 168 millió forintot adott a Nyílt Társadalom Alapítvány, 153,4 millió forintot a Sigrid Rausing Alapítvány és 122 millió forintot a szintén Soros-közeli Oak Alapítvány.
A Helsinki Bizottságnak azonban további jótevői is akadtak, mutat rá a Magyar Nemzet. Összegzésük szerint a National Endowment for Democracy 11,3 millió forinttal, a Kahane Alapítvány 3,2 millió forinttal, az Európai Integrációs és Migrációs Program (EPIM) 2,5 millió forinttal, a Nemzetközi Büntetőjogi és Büntetés-végrehajtási Alapítvány pedig 824 ezer forinttal támogatta őket.
Több baloldali-liberális sajtóterméket és progresszív civil szerveződést támogat az angliai székhelyű Sigrid Rausing Trust, amelynek célkitűzései szerint emberi jogi mozgalmak támogatására hivatott.
A Sigrid Rausing Trust 2009 óta kitartó támogatója a CEU-nak, de 30 millió forinttal beszállt a Nyílt Társadalom Alapítványok által is támogatott Artemisszió Alapítvány dotálásába is. A 34 civil szervezetet összefogó, jelenleg az Ökotárs Alapítvány által elnökölt Civilizáció koalíció nevű szerveződés pedig 2020-ban 65 millió forintot kapott (a korábban megítélt 28 millió után).
Az Átlátszó.hu előzőleg 60 millió, majd 2021-től további 77 millió forintot kapott a Sigridtől, a Direkt36 pedig 82 millió forinthoz jutott. Ők is pénzelték a K-Monitort, amelynek 2020 óta mintegy 97 millió forint értékben juttattak forrásokat.
A Sigrid Rausing Trust nagylelkűen finanszírozza az LMBTQ-lobbit is; a Háttér Társaság 2022-ben 21,5 millió forintot, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) és a Patent Egyesület pedig ezidáig több mint 254 millió forintot kapott.
De örülhetett a Transparency International Magyarország is, amely korábban már hozzájutott 34,5 millió forinthoz, januárban pedig ismét 97 millió forintot kaptak.
Nyitókép: GEORG HOCHMUTH / APA / AFP