Kevés szó esik róla a hírekben, de az ukrajnai háború különösen érzékenyen érinti az örménységet. Mind Ukrajnában, mind Oroszországban jelentős örmény diaszpóra él, Oroszország Örményország stratégiai szövetségese a Dél-Kaukázusban, de az Egyesült Államok ugyancsak fontos partner, már csak az ottani befolyásos örmény közösség miatt is. Hogyan élik meg ezt a konfliktust?
Az ukrajnai háború kirobbanása miatt
sok ezer örmény nemzetiségű embernek kellett elmenekülnie otthonából,
és közülük sokan ezt Magyarországon keresztül tették meg. Az egész magyarországi örmény közösség, beleértve az Országos Örmény Önkormányzatot és a saját hivatalomat is, mindent megtett annak érdekében, hogy érdemi támogatást biztosítson a hozzánk forduló családok számára. Volt, akinek szállás, vagy továbbutazás tekintetében nyújtottunk átmeneti segítséget, és akadt olyan is, akiknek tartósabb segítségre volt szüksége. Az a tapasztalatunk, hogy a háború szörnyűségei minden érintettet traumatizáltak. Már csak ebből a tekintetből is kiemelkedően fontos lenne a háború mielőbbi befejezése, amiben a nagyhatalmak és szövetségek szerepe meghatározó.
A mozgásban lévő geopolitikai erővonalak hogyan befolyásolják Örményország biztonsági helyzetét? A karabahi kérdés továbbra is nyitott. Várható, hogy kiújul a fegyveres konfliktus?
Örményország biztonsági helyzete a kaukázusi régió egyik hosszú ideje megnyugtató megoldásra váró feszültségi gócpontja. Sajnos a megoldás kulcsa nem Örményország kezében van. Egy jelentős gazdasági, energetikai és katonai erőfölényben lévő azeri-török együttműködéssel szemben korlátozottak az érdekérvényesítés lehetőségei. Elég ha csak a lakosságszámot tekintjük: Örményország népessége mindössze 2,7 millió fő, míg Azerbajdzsáné meghaladja a 10 milliót. Ha ideszámítjuk még a velük szoros szövetségben lévő 85 millió törököt, akkor látható igazán, hogy Dávid és Góliát küzdelme zajlik.
Ráadásul az azeri fegyveresek, illetve a Hegyi-Karabahot hónapok óta blokád alatt tartó álcivilek folyamatosan megszegik a hatályos nemzetközi megállapodásokat. A globális figyelem jelenleg elsősorban Ukrajnára fókuszál, így az erélytelen nemzetközi reakciók hatására sok esetben, mint az az azeri sajtóban és a közösségi médiában jól megfigyelhető, még az etnikai tisztogatásra irányuló szándék hangoztatásától sincsenek elriadva az azeriek. Örményország érdekeinek mellőzésével, erőszakkal nem lehet tartós békét teremteni a térségben.