Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Az Európai Bizottság közös gázbeszerzésről szóló felhívást tett közzé. A cél, hogy a közösség összehangolt módon és kellő időben tudja feltölteni gáztartalékait.
A brüsszeli testület közleménye szerint a közös gázbeszerzés mérföldkő az EU számára a következő télre való felkészülésben, ugyanis
illetve kollektív vásárlóerejét kihasználva alacsonyabb árakat tud kialkudni a nemzetközi gázszolgáltatókkal folytatott tárgyalások során.
A vállalkozásoknak május 2-ig egy hét áll rendelkezésükre, hogy csatlakozzanak az első gázbeszerzési pályázathoz. Miután az egyes vállalatok benyújtották kérelmüket, az igényelt mennyiségeket összesítik, és megpályáztatják a világpiacon.
Az úgynevezett AggregateEU nevű uniós gázbeszerzési mechanizmus összeköti az összesített európai keresletet a nemzetközi gázszolgáltatók ajánlatával, majd a résztvevő vállalatok tárgyalásokat kezdenek a szolgáltatókkal a gáz megvásárlására és szállítására vonatkozó szerződési feltételekről.
A tájékoztatás szerint a következő 12 hónapos időszakban kéthavonta írnak majd ki további pályázatokat. A vállalatoknak továbbra is lehetőségük lesz arra, hogy csatlakozzanak a mechanizmushoz.
Az uniós bizottság emlékeztetett: a tagállamok kötelezettséget vállaltak arra, hogy nemzeti tárolófeltöltési célmennyiségük legalább 15 százalékát az uniós folyamatban történő részvétellel teljesítik, ami évente mintegy 13,5 milliárd köbméter gázt jelent.
A gáztárolási és a közös gázbeszerzési célértékekről 2022-ben vészhelyzeti intézkedéssel született megegyezés, válaszul az orosz gázellátás fegyverként való felhasználására és az Oroszország Ukrajna elleni háborújának kitörését követően megemelkedett energiaárakra.
a biztonságos és kiszámítható energiaellátás biztosítása, valamint Európa kollektív piaci súlyának kiaknázása – tette hozzá közleményében az Európai Bizottság.
(MTI; nyitókép: Daniel Roland/AFP)