El a kezekkel a tudománytól!
Rektorként minden alkalommal felléptem az ellen, ha egyetemünket, a tudás szentélyét, annak valamely polgára méltatlan aktuálpolitizálás színterévé kívánta volna lealacsonyítani.
A legtöbb magyar ünnepi asztaláról nem hiányozhat a húsvéti sonka, amelynek vásárlásakor azonban érdemes szem előtt tartani: az árral együtt az ízélmény is nagyot tud változni.
Ha húsvét, akkor sonka, ez a legtöbb magyar családban nem is kérdés, hazánkban ugyanis szerencsére nem múló hagyománya van a sonkafogyasztásnak, az ünnepi asztalra szinte mindenkinél kerül a húsból. A húsvéti sonka főzése, receptje terén persze ahány ház, annyi szokás, az azonban szinte biztos, hogy a magasabb árkategória magasabb minőséggel is jár. A kínált termékek közötti eligazodásban a Mandiner a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) a segítségét kérte.
A húsvéti füstölt termékek kategóriája igencsak széles palettát ölel fel, s nagyon nem mindegy, hogy milyen terméket választunk – hívja fel a figyelmet a Hússzövetség, amely azt ajánlja, hogy iránymutatásként elsősorban a címkéről tájékozódjanak a vevők, miután már eldöntötték, milyen sonkát szeretnénk vásárolni: hagyományos eljárással készült paraszt sonkát, vagy például lapockát, vagy a legolcsóbb kategóriába tartozó gyorspácolt terméket. „Fontos tudni, hogy az áruk nagyon különböző ezeknek a termékkategóriáknak, és ennek megfelelően az ízélmény is változó. Egy páclevet tartalmazó termék sosem fogja azt az ízélményt nyújtani, mint egy hagyományos eljárással készült sonka” – hangsúlyozzák. A címkén természetesen a termék típusa és a szavatossági idő mellett szerepelnie kell az előállítónak is, ha pedig ezek nem látszanak jól, akkor nem szabad megvenni az árut.
A kiskereskedelmi akciókat figyelve
és innen felfelé folytatódik – előállítótól és értékesítési csatornától függően. „A vevőnek tudnia kell, hogy különböző árak különböző minőséget takarnak” – mutat rá a szakmai szervezet, amely szerencsére úgy tapasztalja: az elmúlt években egyre erősödött az a tendencia, hogy a fogyasztók a jobb minőségű sonkákat keresték, s remélik, hogy az élelmiszer-infláció nem fordítja meg ezt a kedvező folyamatot. Azt vallják: „Az ünnepi asztalra inkább kevesebb, de jó minőségű termék kerüljön!”
A GfK adataira hivatkozó Hússzövetségtől megtudtuk, hogy az év ezen időszakában megvásárolt sonka és füstölt hús mennyisége az éves volumen körülbelül 40 százaléka, tavaly például 44 százaléka volt. A hazai gyártók idén is felkészültek a húsvétra, a boltok polcain nincs hiány a különböző húsvéti húskészítményekből – közölték lapunk kérdésére, jelezve, hogy a magyarországi termelés fedezi az itthoni igényeket, a gyorspácolt kategóriában azonban előfordulhat importtermék.
A Hússzövetség közelmúltban tartott sajtóeseményén Friedrich László, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszer-tudományi és -technológiai Intézetének igazgatója az alábbi szempontok figyelembe vételét javasolta a húsvéti sonka kiválasztásánál:
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Nagy Zoltán