Oroszország nélkül nincs kínai Selyemút, ami jelentős kitettség az ellenkező irányban
Sokan és sokat beszélnek Oroszország kitettségéről Kínával szemben.
A kínai nemzeti bajnokság előtt róluk szólnak a hírek és velük van tele a kínai sajtó.
Nem sokkal a világbajnokság után – amelyről lemaradtak – a kínai nemzeti gyorskorcsolya bajnokságon mérettethetik meg magukat a tavaly év végén nemzeti színeket váltó és Ázsiába áttelepült Liu-fivérek.
A viadalt Pekingben, abban a sportcsarnokban rendezik meg, ahol tavaly februárban Liu Shaoang 500 méteren olimpiai bajnok lett, 1000-en bronzérmes – miután bátyját, a célvonalon elsőként áthaladó Liu Shaolin Sándort kizárták. Akkor még mindketten magyar színekben versenyeztek.
A China Daily emlékeztet rá, hogy a fivérek édesapja a Tiencsin Akadémián tanult képzőművészet szakon, mielőtt az 1990-es évek közepén Magyarországra költözött. Liu Shaolin Sándor 1995-ben, Liu Shaoang pedig 1998-ban Budapesten született. Viszont a rövid pályás gyorskorcsolya alapjait Kínában sajátították el, Csang Csing Lina keze alatt, aki aztán a magyar short track sikerkovácsa lett.
Csang Csung-csüan, a tiencsini városi télisport-igazgatás igazgatója a TJTV-5 csatorna múlt szombaton sugárzott műsorában elmondta, hogy a Liu fivérek már állandó lakcímmel bejegyzett tiencsini lakosok. A China Daily pedig olyan fotót közölt róluk, amelyen a honosítási bizonyítványukkal láthatók, a kép szombaton Tiencsinben készült. Az írás a magyar sajtóhíreknek megfelelően azt közli: a testvérek azért költöztek Kínába, hogy továbbra is edzőjükkel, Csang Csing Linával készülhessenek együtt – írja a kínai lapra hivatkozva a Magyar Nemzet.
Az eredeti cikkben az is olvasható, hogy
„Gyerekkorunk óta edzünk Kínában, sokat tudtunk a kínai csapatról, és jól kijövünk az olyan »veteránokkal«, mint Vu Ta-csing és Han Tien-jü. Gyakorlatilag együtt nőttünk fel, és mindannyian jó barátok vagyunk” – nyilatkozta a kínai sajtónak Liu Shaolin Sándor.
Nyitókép: Mandiner