Így próbálta magyarázni Magyar Péter, hogy pártja Gyurcsányékkal szavazott a fővárosban (VIDEÓ)
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője szerint kiderült, a Gyurcsány–Karácsony–Magyar Péter-trió együtt van.
Éles politikai vita alakult ki a volt miniszterelnökről elnevezett sétány ügyéről, fokozódik az adok-kapok a kormányhivatal és a főváros vezetése között.
A XIII. kerület vezetése kezdeményezte tavaly, hogy a volt kormányfő tiszteletére közterület legyen elnevezve Horn Gyuláról, amit a főváros nagy örömmel teljesített. Júliusban született meg a döntés, miszerint a rendszerváltás utáni harmadik miniszterelnökről közterület legyen elnevezve.
Júliusban meg is történt az ünnepélyes átadása a Horn Gyula sétánynak Angyalföldön Tóth József MSZP-s polgármester, Hiszékeny Dezső, Tüttő Kata és az MSZP-vezérkar társaságában.
A Horn Gyula sétány elnevezésen sokan felháborodtak, mondván a volt kormányfő rendszerváltás előtti múltja nem feddhetetlen. A fővárost azonban ez nem tántorította el attól, hogy az MSZP-s politikus nevét viselje a sétány. Karácsony Gergely tavaly a Fővárosi Közgyűlés előtt úgy fogalmazott, hogy bár Horn Gyula korábban a történelem rossz oldalán állt, azonban azzal, hogy utcát neveznek el róla, amellett tesznek hitet, hogy a megvallott bűnöket meg lehet bocsátani.
Háromnegyed év elteltével a múlt héten derült ki, hogy
Sára Botond főispán a mostani határozatában a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényre hivatkozik, aminek a 14. § második bekezdése szerint közterület vagy közintézmény nem viselheti:
a) olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, vagy
b) olyan kifejezést vagy olyan szervezet nevét, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a Népszavának adott interjújában úgy fogalmazott, Sárának „még nincsenek olyan jogosítványai, hogy utasításokat adjon a fővárosi önkormányzatnak”. Karácsony Gergely helyettese úgy fogalmazott, hogy a közgyűlésnek kell megtárgyalnia az ügyet, amennyiben pedig kitartanak a Horn Gyula sétány mellett, úgy a főispán bírósághoz fordulhat.
Aztán majd kiderül, a bíróság hogyan ítéli meg az ügyet”
– mondta Kiss Ambrus.
Wintermantel Zsolt, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője a Mandinernek úgy fogalmazott, hogy egy szabad, demokratikus, nyitott, a jogállamiságot tisztelő fővárosi vezetésnek, ahogy mindenkinek, be kell tartania a törvényeket.
Amennyiben nem ezt teszik, az előbbi minősítések ugyanúgy csak üres szavak lesznek, ahogyan Karácsony Gergely összes megnyilvánulása”
– jelezte Wintermantel, aki szerint ők korábban többször is felhívták a figyelmet arra, hogy egy ilyen döntésnél minden ember érzékenységét tiszteletben kell tartani.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt