A lengyelek, a csehek, a románok és lassan a bolgárok is lehagytak, lehagynak minket
Másokhoz képest rosszabbul élünk, mint 15 éve.
A baloldali képviselők a hatalomra jutásuk után egymás „levadászásával” voltak elfoglalva. A kissé öntörvényű momentumos városvezető, Balogh Csaba egy ideig bírta a gyűrődést, majd lemondott.
Két hónap múlva, május 14-én tartják meg az időközi választást Gödön, de már nagyon várják az ott élők, hogy történjen valami, mert évek óta botrányosan működik az önkormányzat vezetése. A településnek új polgármestere, az 5. számú egyéni választókerületnek pedig új képviselője lesz, hiszen nemcsak Balogh Csaba, a város irányítója, hanem Hlavács Judit is lemondott a mandátumáról néhány héttel ezelőtt.
A bajok nem az elmúlt hónapokban kezdődtek, hanem gyakorlatilag a 2019. októberi önkormányzati voksolás – az annak eredményeképp felálló képviselő-testület megalakulása – óta. Az azt megelőző ciklusban fideszes többség irányította a Pest megyei várost, három és fél évvel ezelőtt azonban győzött a baloldal. Momentumos lett a polgármester, a nyolc egyéni körzetből hatot nyertek, s szereztek egy mandátumot listán is, a kormánypártoknak pedig két egyéni és két listás hely jutott. Így elvileg kényelmes többségben (8:4) kormányozhatták volna Gödöt.
De gyorsan kiderült, hogy
Egy év után a nyolctagú koalíció három frakcióra oszlott – négy képviselővel a legerősebb a Momentum volt, ugyanakkora, mint a Fidesz –, a baloldali városatyák pedig hamar szembekerültek egymással, a többségük egyébként azóta már ki is lépett a pártjából. Ehhez járult a tapasztalatlan, kissé öntörvényű, krakéler személyiségű Balogh Csaba, aki a feleségével – a szintén képviselő Vajda Viktóriával –, önálló bázist akart kiépíteni. S bár komoly víziói, elképzelései voltak, a bonyolult, szövevényes személyi viszonyokat képtelen volt átlátni és kezelni. Balogh egyébként nemcsak a koalíciójával és a kormánypártiakkal állt állandó harcban, hanem többek között a közműcégekkel, a kormánnyal, a fideszes parlamenti képviselővel, illetve a megyei közgyűlés elnökével is.
Így az önkormányzatban a közös irányítás, tervezett munka helyett spontán módon működött a városvezetés, az adott előterjesztéstől függött, hogy a baloldali képviselők megszavazzák-e vagy sem. A momentumosok pedig annyira összebalhéztak a már csupán papíron szövetséges DK-val – azzal vádolva meg őket, hogy összefogtak a Fidesszel –, hogy 2020 nyarán Fekete-Győr Andrásnak kanosszát kellett járnia Gyurcsány Ferencnél (bár az is lehet, hogy ez fordítva volt) a Balatonnál.
Ezt követően egy időre ugyan rendeződni látszott a helyzet, de hamarosan újra kiéleződtek a konfliktusok, s gyakorlatilag megszűnt Balogh mögött a többség. A polgármester csak akkor tudta elfogadtatni a testülettel a javaslatait, ha azok teljesen egyértelműen a város javát szolgálták. Erre Balogh úgy reagált, hogy cserélgette az alpolgármestereket – a leváltottaknak megvonta a feladatkörét, fizetésük egy részét, így azóta is pereskednek –, gyakran nem hajtotta végre a testület döntéseit, tovább szította a feszültségeket.
Az állapotokat tovább súlyosbította az is, hogy a 65-ből 45 felkészült dolgozó – részben önként, részben nyomásra – távozott a hivatalból, így a szakmai munka is egyre nehezebbé vált, a tavalyi költségvetést például február, március helyett csak júliusban tudták elfogadni, sokáig pedig azt sem lehetett pontosan tudni, milyen pénzügyi helyzetben van a város. Baloghnak kezdett nagyon elege lenni mindenből, először azt gondolta, ha független politikus lesz, akkor javul majd a helyzet, hiszen nem köti pártfegyelem, ezért 2022 májusában kilépett a Momentumból. De ez sem segített, belátta, hogy kilátástalan a helyzete, ezért
Ezt megelőzően nem sokkal adta vissza mandátumát a szintén momentumos Hlavács Judit – aki a baloldal egyik főideológusának számított azzal, hogy az országos politikát is behozta az önkormányzatba –, sokak szerint ezzel a lépésével „ágyazott meg” a polgármester távozásának. Így 6:4-re módosult a baloldal–Fidesz arány, de mivel a fontos kérdésekben minősített többségre, azaz 7 szavazatra van szükség – hiszen a testület eredeti, tizenkét fős létszámát kell figyelembe venni –, a kormánypártok voksaira is szükség van az előterjesztések elfogadásához.
Jelenleg a volt DK-s Szilágyi László Lajos alpolgármester irányítja a várost, s nagy valószínűséggel ő indulni szeretne függetlenként az időközi választáson. A kérdés csupán az, hogy mely pártok állnak mögé, s még inkább az, hogy mit tesz az alaposan meggyengült Momentum, amely a képviselőinek felét elveszített, hiszen ez a pozíció elvileg őket illeti.
A városban az a vélekedés alakult ki, hogy úgy megromlott a viszony a két párt tagjai között, hogy kevés esély van a megállapodásra, így az is lehet, hogy több baloldali politikus száll ringbe. Emiatt is győzhet a fideszes jelölt, akit egyelőre nem jelentettek be, de a kormánypártok nagy valószínűséggel a város egyik büszkeségét, a többszörös olimpiai, világ- és Európa-bajnok kajakozót, Kammerer Zoltánt támogatják majd.
S persze az sem mindegy, hogy az egyéni képviselői mandátumot ki nyeri el.
A kormánypárt pedig Szabó Csabát – aki korábban már hosszú évekig önkormányzati képviselő volt – állíthatja csatasorba.
A kampány március 25-én indul, akkortól lehet gyűjteni az aláírásokat, így pár nap múlva kiderül, ki szeretne polgármester és városatya lenni ebben a sok vihart megélt városban.
Nyitókép: Fekete-Győr András, a Momentum akkori elnöke és Gyurcsány Ferenc DK-elnök/Képernyőfotó, a Magyar Hang videója