Az AIP Labs pilot projektje, az AIP Derm a Semmelweis Orvostudományi Egyetemmel együttműködésben 2022 tavaszán indult el. A tesztidőszak alatt a vártnál is nagyobb volt az érdeklődés a Magyarországon abszolút újdonságnak számító, digitális bőrgyógyászati klinika iránt, melynek segítségével bárki, egy, a tünetről készült kép beküldésével otthonról, a kanapén ülve az ország bármely pontjáról tudott bőrgyógyászati vizsgálatot indítani.
„Már a projekt pilot napján több mint 1600 kérés futott be. Az AIP Derm applikációja segítségével
még egy kis borsodi faluból is segítséget kérhetett bárki, panaszaira a SOTE elismert bőrgyógyászai válaszoltak.
A fejlesztésünk célja, hogy megszűnjön a hosszú, sokszor hetekig-hónapokig tartó várakozás, valamint az, hogy a földrajzi távolságokon is felülkerekedjünk” – mondta el a Mandinernek Kovács Máté, az AIP Derm alapítója.
Több mint ezer tumorgyanú esetet is kiszűrtek
Az AIP Derm lényegében egy mesterséges intelligenciával koordinált „digitális kórház”, amely Európában elsőként náluk integráltak széles lakossági szinten az országos egészségügyi ellátásba. Az „orvosi asszisztensként” fellépő mesterséges intelligenciát megközelítőleg 2,5 millió képen tanították be és jelenleg több mint 700 bőrbetegséget képes diagnosztizálni. A pilot időszakban mintegy 20 ezer regisztrált kapott diagnózist, valamint kezelési tervet otthonról, pusztán egy kép beküldésével a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika szakorvosai jóváhagyásával. Ez idő alatt mintegy ezer tumorgyanús esetet is kiszűrtek.
„Akinek súlyosabb problémája volt azt a rendszer további, személyes orvosi vizsgálatokra küldte” – ismertette az ügyvezető. „A tesztidőszak is igazolta az elképzeléseiket, miszerint a technika vívmányainak köszönhetően megváltoztatható az egészségügyi ellátás módja. A pilot időszak alatt
mintegy 50 ezer órányi időt spóroltak meg mind a betegeknek, mind az orvosoknak”
– hangsúlyozta Kovács Máté. Bár a jelenleg a végső diagnózist minden esetben szakorvos hagyja jóvá – a beteg átlagosan nyolc órán belül megkapja azt elektronikus úton –, de a terveik szerint 2023 végéig elkészül a szoftver egy olyan továbbfejlesztett változata, amelyben már lesz lehetőség az „orvosmentes” diagnózis megtekintésére is, ami a probléma jellegétől függően előkészíthet egy konzultációt.