És még mondják, hogy a magyar választó passzív, nehezen mozdul!
A rendőrség, ami mégiscsak legjobban ismer minket, másképp gondolja. Az ORFK 20 000 kézi működtetésű könnygázgránátot vásárol.
A rendőrség nagy erőkkel igyekezett útját állni a budai Várnál annak, hogy találkozzanak egymással a kitörés napjára meghirdetett rendezvény résztvevői és azok az antifák, akik a hírek szerint Németországból érkeztek Budapestre kifejezetten az 1945. február 11-i kitörés 78. évfordulójára szervezett rendezvények miatt.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság már napokkal ezelőtt közölte, hogy a budai Vár területére február 11-re, szombatra bejelentett hat gyűlés közül hármat tudomásul vett, hármat viszont megtiltott arra hivatkozva, hogy „a gyülekezés helyszíne olyan országos jelentőségű történelmi emlékhely, illetve időpontja olyan nap, ami a nemzetiszocialista diktatúra uralma alatt elkövetett embertelen bűnök áldozataira emlékeztet”.
A tiltás ellenére a tudósítások szerint jókora tömeg csoportosult szombat délután a budai Várnál, ám a rendőrség nagy erőket vonultatott fel, és nem engedte, hogy a kitörés napjára érkezők a Bécsi kapu térre menjenek, ahol a hírek szerint az antifa mozgalom Németországból érkezett tagjai gyűltek össze. A helyszínről származó információk szerint azonban a kitörés napjának résztvevői a budai Várba felvezető lépcsőkön megkíséreltek mégis feljutni a vári helyszínre, ám a rendőrség mindenhol próbálta megakadályozni a két ellentábor találkozását.
Több hír is megjelent a sajtóban ugyanakkor arról, hogy előzőleg
Már egy pénteki újbudai esetnél is felvetődött, hogy ilyen összetűzés történhetett. Mint arról lapunk is beszámolt, viperával felszerelkezett, símaszkos banda támadt rá egy 40 év körüli férfira a XI. kerületben péntek délután. Feltételezések szerint német antifák lehettek az elkövetők.
A Mandiner szombat délután is megkérdezte a rendőrséget a történtekről, de a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Kommunikációs Osztálya továbbra is csak annyit közölt: „az ügyben jelenleg felfegyverkezve, csoportosan elkövetett garázdaság bűntett gyanúja miatt folyik nyomozás ismeretlen tettesek ellen. A BRFK az eset valamennyi körülményét vizsgálja. A folyamatban lévő eljárásól bővebb tájékoztatást adni nem áll módunkban”.
A Mandiner információ szerint nemcsak Gazdagréten, hanem szombaton a Normafánál is volt összetűzés a két tábor között, a kitörés napjáról tudósító Magyar Jelen szerint pedig a Széll Kálmán téren úgyszintén történt hasonló eset.
A második világháború végén, 1945. február 11-én a budai Várból több tízezer német és magyar katona megpróbált kitörni, de a kísérletük meghiúsult.
Nyitókép: A 2020-as kitörés napi megemlékezés. Fotó: MTI/Kovács Tamás