Ursula von der Leyen párbeszéde a gazdákkal csak a látszat? Brüsszel nem tett le a Green Dealről
Brüsszel már készül rá, hogy sokat drágulhat Európában az élelmiszer. A következő évek kulcskérdése, elüldözi-e Európa az állattartókat?
A szekértáborok közötti párbeszéd hiánya égető, most egy reményteljes kezdeményezést üdvözölhetünk.
„Lehetséges a párbeszéd!” – üzeni a szekértáborok és véleménybuborékok világának két köztiszteletben álló személy, egyikük jobbról, másikuk balról. S hogy ne csak üzenet maradjon mindez, a közeljövőben be is bizonyítják egy rendezvénysorozat keretében. A mindenképp embert próbáló feladatra két olyan közgazdász vállalkozott, akik meglehetősen más alapállásból közelítik nem csak tudományáguk kérdéseit, de a társadalmi folyamatokat is.
Baritz Sarolta Laura domonkos szerzetes, aki korábban óriásvállalat munkatársa volt, munkahelyi kötelezettségeit teljesítve beutazta a világot. Miután Jézusnak adta az életét, új közgazdasági iskolát alapított, amely a keresztény társadalmi tanítást és etikai megfontolásokat képviseli a közgazdaságtan területén. Társalapítója a KETEG (Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban) képzésnek. E szemlélet fókuszában a közjó és az emberközpontú gazdasági modell áll.
Állandó beszélgetőtársa (a szervezők szándékosan nem a vitapartner kifejezést használják) Pogátsa Zoltán közgazdász lesz, aki az Új Egyenlőség online társadalomelméleti magazin alapító-főszerkesztője. Pogátsa a skandináv gazdasági modell hazai úttörőjeként ismert, célja pedig a szociális jóléti állam megteremtése. E modell szintén az embert helyezi a középpontba, összhangban a fenntartható gazdasággal.
– éppen olyan időszakban, amikor a (magyar) társadalmat számos külső sokkhatás éri, ám mindenki a saját narratívájának megfelelő válaszkísérletet tekinti csak elfogadhatónak. Az egyes beszélgetésekre az ország legnagyobb egyetemein kerül sor, éppen azért, hogy a jó példát (és a megtermékenyítő gondolatokat) a jövő értelmiségének adják át, egyszersmind be is vonva a fiatalokat a gondolkodás és megoldáskeresés folyamatába.
Az állandó beszélgetőtársak mellett (akik minden helyszínen boncolgatják majd a jóléti társadalom és a közjó aspektusait) minden alkalommal érkeznek meghívott vendégek is, akik saját szakterületükön keresik a közös nevezőt. Ennek keretében terítékre kerül az egészségügy és oktatás mellett a fenntarthatóság és teremtésvédelem, a pénzügyek és a szociológia területe is.
Tavaly októberben a Corvinus egyetemen folytattunk nyilvános eszmecserét a skandináv jóléti modell és a közjó-modell mibenlétéről, s több közös pontot is találtunk, tárja fel az eseménysorozat előzményeit a Mandinernek Baritz Sarolta Laura. Mint mondja, sok visszajelzést kaptak arról, hogy a beszélgetés stílusa és folyamata jó példa volt eltérő értékrendű emberek érdemi párbeszédére a közös pontok feltárása érdekében, ezért döntöttek a folytatás mellett.
Az első felvonásra március 7-én 18 órától kerül sor a Budapesti Corvinus Egyetemen, ahol a beszélgetőpartnerek azt vizsgálják meg, milyen válaszok lehetségesek Magyarország számára a fenntarthatóság terén.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád