Orbán Balázs: Magyarország bebizonyította, hogy be lehet tölteni a régi erős tagországok után maradt űrt
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a közepes az új nagy az európai politika színterén.
Továbbra sem csitulnak a kedélyek a 39 éves volt pedagógus asszisztens ügye körül, aki szerint normális egy 15 évessel „kavarni”. Hal Melinda klinikai szakpszichológust kérdeztük az efebofília jelenségéről, és az ilyen kapcsolatok serdülőkre gyakorolt hatásáról.
Országos szinten komoly visszhangot váltott ki annak a 39 éves férfi pedagógiai asszisztensnek az ügye, aki a közösségi médiában közzétett videóiban azzal dicsekedett, hogy egy 15 éves diákkal folytat szexuális kapcsolatot – amit aztán később viccelődésként állított be. A történtek a szülőket is felháborították, akik levelet írtak a budapesti Krúdy Gyula Általános Iskola igazgatójának. A botrányra reagálva a magát efebofilnak – ifjúszeretőnek – valló férfit kirúgták az iskolából.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Király Nóra, a Fiatal Családosok Klubjának (FICSAK) alapítója a Hír TV-nek azt nyilatkozta, hogy a családszervezetek a pedofília törvényi meghatározásának felülvizsgálatát javasolják a kormánynak.
Hal Melinda klinkai szakpszichológus, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető munkatársa a történtekkel kapcsolatban a Mandinernek azt mondta, „leszögezhetjük, hogy a mentális tudományok és a jogrendszer kategóriái között igen éles különbségek lehetnek. A fogalmak alkalmazása annak kontextusában értelmezhető.
Efebofíliának nevezzük, amikor a még nem nagykorú, ugyanakkor már nem gyermekkorú (hanem serdülő) személy iránt felnőtt ember érez szexuális, érzelmi vonzalmat, akár szexuális kapcsolatot létesít vele”.
A szakértő a fogalom tisztázása után azzal folytatta, hogy „bár a történelmi hivatkozások látszólag »validálhatják« e tettet, azért érdemes megnézni, hogy a még rugalmas identitással – személyiséggel – idegrendszerrel rendelkező fiatalokra hogyan hatottak történelmi kortól függetlenül ezek az intim kapcsolatok. Esetükben gyakran lehet a későbbiekben kötődési problémákat, szorongásos és hangulatzavarokat felfedezni”. Példaként hozta fel a szakértő Nabokov Lolitáját.
A klinikai szakpszichológus megjegyezte, „annak ellenére, hogy a korhatár jogilag országonként eltérő, egyes tudományos igényességű cikkek
az ephebophil személyeket az »offender«, vagyis elkövető és a »szexuális abúzus« kontextusában említik.
„A szexuális abúzusok kérdésében, természetesen a belátással bíró személyek beleegyezése esetén nehéz megállapítani a kritériumok meglétét. Azonban, a nagy korkülönbség, a korábban említett idegrendszeri fejlettség, az érzelmi manipuláció olyan helyzeteket is előidézhet, amelyben
bár a beleegyezés megtörténik, a szexuális és/vagy intim kapcsolat mégis traumatikussá válik”
– húzta alá a szakember.
„A kritériumokat a szociális, társadalmi normarendszer befolyásolja, ahogyan a gyermekek védelméről szóló általános hazai és nemzetközi irányelvek és a gyermekvédelmi törvénycsomag is. Egyéni vizsgálat és megítélés szükséges mind diagnózis felállításához, mind a jogi tényezők megfelelő átlátásához” – sorolta a vezető kutató.
Hal Melinda gondolatait azzal zárta, hogy „érdemes figyelembe venni, hogy
a szexualitás meghatározó lélektani faktorokkal jár, a test és lélek összefüggésében jelentős”.
„Aki úgy érzi, hogy szexuális abúzust vagy egyéb, az egyén számára traumatikus élményt élt át, mielőbb érdemes felkeresnie egy szakembert, vagy felhívnia a lelki elsősegély szolgálatok számait is. Az ügyek kivizsgálása érdekében egyaránt fordulhat az igazságszolgáltatási szervekhez, az áldozatsegítő központokhoz” – mondta el a szakember.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay