Samantha Power aggódik a magyar-amerikai kapcsolatok miatt.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, február 9-én és 10-én Budapestre látogatott Samantha Power, az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) vezetője, hogy
„tovább építse az Egyesült Államok és a magyar emberek között rég fennálló kapcsolatot”
– legalábbis az Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének a közleménye szerint.
A közlemény szerint az USAID a közelmúltban több közép-európai országban, köztük Magyarországon is újraindította tevékenységét, ahol a jogállamiság védelmén, a demokratikus intézmények, a civil társadalom, valamint a független média megerősítésén dolgozó, független magyar partnerszervezeteket támogat.
Magyarországi látogatása során az Index értesülései szerint „független újságírókkal, Magyarország jövőjét építő fiatalokkal, az LMBTQ-közösség tagjaival, és az amerikai nagykövetség munkatársaival találkozott”.
De tárgyalásokat folytatott Varga Judit igazságügyi miniszterrel, és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterrel is.
Power a péntek délutáni sajtótájékoztatón elmondta, „az Egyesült Államok kormánya mintegy hétmilliárd forintnak megfelelő összeget szán arra, hogy fenntartsa a demokráciát Közép-Európában” – idézte a Magyar Nemzet.
Az USAID vezetője a lap kérdésére azt mondta,
Hozzátette, hogy „az amerikai–magyar kapcsolatok fontosak, de aggódunk a dolgok állása miatt”.
Az Egyesült Államok egyik legbefolyásosabb külpolitikai vezetője azt is leszögezte, hogy „nem támogatunk ellenzéki pártokat, de még ellenzéki politikusokat sem, sehol a világon. A USAID csak független szervezeteket támogat. Ezeket nem szabad összetéveszteni az ellenzéki pártokkal. A demokrácia csak akkor működhet megfelelően a világban, ha ezek a független szervezetek, valamint a független médiaorgánumok a fékek és ellensúlyok rendszereként tudnak működni egy adott országban” – hangsúlyozta válaszában Power.
Arra a kérdésre, plurális demokráciának tartja-e még Magyarországot, az USAID vezetője azt válaszolta, hogy „sokféle véleményt hallott itt Budapesten az elmúlt napokban, tehát sokan élnek a szólásszabadság és demokrácia adta jogaikkal. Ennek ellenére
lát okot aggodalomra, ilyennek nevezte a független média és a civil szervezetek ellehetetlenítését”.
Az USAID vezetőjétől a Magyar Nemzet azt is szerette volna megkérdezni, melyek azok a „független médiaorgánumok” és civil szervezetek amelyek az amerikai kormány támogatását élvezhetik a jövőben, azonban második kérdésre már nem volt lehetősége a lapnak.
Az USAID vezetője a sajtótájékoztatót követően a Twitter-oldalán beszámolt a fejleményekről.
A videót alább tekinthetik meg:
Nyitókép: ATTILA KISBENEDEK / AFP