Németh Péter megjegyzi: szerinte az EU
„súlyos hibát követett el, amikor hagyta, hogy idáig fajuljanak a dolgok”.
.Válasz: „igen, ebben igazad van”. Halmai szerint bírálat mindig is volt, de „most érte el a kritikus tömeget az elkeseredés”. Illetve benne van a dologban az Európai Parlament, bár a tagállamok döntöttek, mert hazánk és Lengyelország kivételével mindenki a pénzfelfüggesztés mellett szavazott. Ugyanakkor az EP is „komoly szerepet játszott ebben, nyomást gyakorolt a Bizottságra”, hogy szigorú feltételrendszert dolgozzon ki. Halmai szerint „minden intézmény, minden ország megtette a magáét abban, hogy idáig jutottunk”.
Németh Péter további, teljesítéssel kapcsolatos akadékoskodására megjegyzi, hogy a kormány vállalta azt is, ami nem volt feltétel, hogy három havonta jelent az EU-nak a feltételek teljesítéséről, és arról, hogy mi hogyan működik. Ezt a vállalást „nem kellett volna megtenniük, de mégis megtették”. Halmai szerint lehet, hogy kormány „túl akarta játszani a szerepét”.
Független, vagy úgy tetszik, baloldali és ellenzéki
Ezután témaváltás jön: Németh Péter megkérdezi, hogy milyen brüsszeli tudósítónak lenni, azon túl, hogy „a te presztízsed nagyon nagy”, de mégis, mennyire „kínos”? Válasz: „Akkor kínos Péter, amikor bemutatkozom, hogy Halmai Katalin magyar újságíró vagyok, és akkor szinte mindig hozzá kell tennem, hogy én egy független újságnak dolgozom. Nagyon nagy a gyanakvás a magyar sajtóval, a magyar újságírókkal szemben szerintem, mert ismerik, hogy hogy működik az orbáni propagandagépezet, vagy hallottak róla elég sokat, és ez elég kellemetlen nekem is, hogy nekem hozzá kell tennem, hogy nem, nem, és nem orbánista újságíró vagyok”, és „én nem a Fidesznek dolgozom”, hanem én
„egy független, vagy ha úgy tetszik, egy baloldali, ellenzéki lapot tudósítok”.