A 2023-as költségvetés rendeleti úton történő módosításának a kihirdetése előtt a Költségvetési Tanács közzétette véleményét a tervezetről – számolt be a Portfolio. A portál szerint ebből a dokumentumból már sok lényeges és új információ kiolvasható, mint például az eredetileg
3,5%-ra tervezett hiánycél 3,9%-ra történő emelése valamint, hogy a jövőre 670 milliárd forintra tervezett Rezsivédelmi Alap 2610 milliárd forintra hízik.
A cikkben kiemelik, hogy az aláírók között nem szerepel Matolcsy György jegybankelnök (és KT-tag) aláírása. A Portfolio pontokba szedte a főbb megállapításokat, amelyek jellemezni fogják az új – várhatóan napokban közzéteendő – büdzsét:
- 1,5%-os gazdasági növekedésre alapozza a kormány a költségvetést.
- Fennmarad a rezsicsökkentés rendszere, az eredetileg tervezettnél magasabb mértékben emelkednek a nyugdíjak (ez ismert volt, hiszen 15% lesz az év elején várható nyugdíjemelés mértéke), folytatódik a családok támogatása.
-
A közfeladatot ellátó intézmények megugró energiaköltségeit részlegesen kompenzálja az állam.
-
Lényegesen magasabb kamatkiadásokat kell fizetnie az államnak jövőre, az eredetileg tervezettnél.
-
Az ESA hiány az eredeti 3,5%-ról 3,9%-ra emelkedik a GDP arányában, ami a legfontosabb és talán legkritikusabb változás, ha az elmúlt néhány hét kommunikációjához és ígéretéhez (legutóbb még múlt héten is 3,5%-os hiánycélról beszélt Varga Mihály pénzügyminiszter) viszonyítjuk ezt a friss számot.
-
Megmarad az az ígéret, hogy ha a tervezettnél jobban nő jövőre a GDP, akkor az ebből származó többletbevételt a kormány a hiány lefaragására fordítja. Itt a KT a hiány 3%-ra történő csökkentését szorgalmazza.
- A KT szerint a rendelettervezet bevételi és kiadási előirányzatainak teljesíthetősége kockázatot hordoz.
- Az adóbevételek emelkedése a bér- és keresettömeg, valamint a nominális fogyasztás jelentős mértékű növekedésén alapulnak, és egyes sorokon meg is haladják az adóalapok várt növekedését.
- Kiadási oldalon az energiaköltségek finanszírozása tartalmaz többlet kiadási előirányzatot a rendelettervezet, de a dologi kiadások nem emelkednek olyan mértékben, mint ahogy azt a működési költségek emelkedése várhatóan szükségessé teszi.
- A nominális GDP 16,6%-kal emelkedik jövőre, ami támogatja az államadósság csökkentését. A tervek szerint az adósságráta 74%-ról 70,2%-ra mérséklődik.
- A Rezsivédelmi Alap 2023. évi kiadási előirányzatainak összege a korábbi 670 milliárd forintról 2610 milliárd forintra emelkedett
- A lakossági energiafogyasztást érintő kedvezményes tarifák átlagos fogyasztási szintig történő fenntartására előirányzott összeg a korábbi 600 milliárd forintról 1458,2 milliárd forintra nő.
- Az állami intézmények, állami vállalatok, önkormányzatok energiaszámla-kompenzációja 855 milliárd forintra emelkedett. Itt a KT a dokumentumban megemlíti, hogy szélesebb az érintett intézmények köre.
- Szintén a Rezsivédelmi Alapból fizeti ki az állam a versenyszektornak járó energiakrízis miatti mentőprogramok kiadásait, összesen 279 milliárd forint összegben betervezve.
- A kiadások fedezetét a 2022. júniusában bevezetett ,,extraprofit'' különadók és a bányajáradék összesen 1411,7 milliárd forint várható bevételeinek az Alapba történő becsatomázásával és további 1198,3 milliárd forint központi támogatással teremtik meg.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán