Közzétették a Korrupcióellenes Munkacsoport civil tagjainak listáját

2022. december 01. 13:57

A konzultatív szerepet betöltő testület munkáját tíz civil fogja erősíteni.

2022. december 01. 13:57
null

Mind a tíz civil helyet betöltötték, így létrejött az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport – közölte a hatóság csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a 21 tagú konzultatív testület december 13-án ülésezik először. A résztvevők a meghívóval együtt a napirendet és az ügyrendi javaslatot is megkapják, amit előzetesen véleményezhetnek – tették hozzá. A közleményben leszögezték, hogy a hatóság elnöke a törvényi keretek betartása mellett konstruktív, értékteremtő együttműködésre számít.

A hatóság mellett konzultatív szerepet betöltő testület 21 tagú, ebből a törvény értelmében tíz tagot az állami szervek delegáltak,

tízet pedig pályázati úton választottak ki a nem kormányzati szereplők közül

– fejtették ki, azzal együtt, hogy a nyílt pályázatra 24-en jelentkeztek, 6 civil szervezet és 18 magánszemély.

A pályázati kiírás értelmében a részvétel feltétele volt az alábbiak közül egy vagy több területen szerzett tapasztalat: korrupció megelőzése és korrupció elleni küzdelem, átláthatóság, közbeszerzési eljárások, a munkacsoport feladataihoz kapcsolódó emberi jogok védelme, valamint bűnüldözés.

A pályázók közül az összes civil szervezet megfelelt a feltételeknek,

így a munkacsoport nem-kormányzati összetétele az alábbiak szerint alakul: Bodoky Tamás Richárd (atlatszo.hu Közhasznú Nonprofit Kft.), Essősy Zsombor (Magyar Közgazdasági Társaság), Fázsi László, Fonyódi Krisztián, Gyulai-Schmidt Andrea (Közbeszerzési Tanácsadók Országos Szövetsége), Ligeti Miklós Zoltán (Transparency International Magyarország), Reszkető Petra (Budapest Szakpolitikai Elemző Intézet), Sándor Tamás, Várady Szilvia, Vincze Orsolya Júlia (K-Monitor Közhasznú Egyesület).

A konzultatív testületet az Integritás Hatóság elnöke vezeti. Biró Ferenc a közlemény szerint azt mondta: „örülök, hogy sokan pályáztak, köztük számos, az évek során komoly teljesítményt felmutató szakmai és civil szervezet. A kijelölt állami szervek már korábban megnevezték delegáltjaikat, így semmi akadálya annak, hogy december 13-án a munkacsoport elkezdhesse működését. A tagok hamarosan megkapják az alakuló ülés napirendjét és a működésre tett ügyrendi javaslatot, amit természetesen véleményezhetnek. Bízom benne, hogy a munkacsoport valamennyi résztvevője a törvényi keretek betartása mellett támogatja az Integritás Hatóság munkáját és a tiszta, korrupció elleni harcot.”

Közölték azt is, hogy az autonóm államigazgatási szervként működő Integritás Hatóság feladata az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalás, összeférhetetlenség, korrupció vagy más jogsértés kivizsgálása. Elemző és javaslattevő feladatai mellett az Integritás Hatóság hatósági ellenőrzést és vizsgálati eljárást is folytat, illetve kezdeményezheti más szerv eljárását – írták.

(MTI)

Nyitókép: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szőke Ciklon
2022. december 01. 19:21
A civilnek hazudott, külföldről pénzelt egyesületeknél nem feltétel a függetlenség? Ezek azok a civilek, akik folyamatosan mocskolják az országot, akik ellátják hazug információval az eu vizsgálóbizottságait. Hát mire számíthatunk ezektől? Az a Ligeti a legvéresebb szájú libsi! Mit keres ott? Nem kéne egy hasonló munkacsoportot létrehozni Brüsszelben, amelyik kivizsgálná az eu-vezetők napvilágra került, majd elhallgatott korrupciós ügyeit.
Mátyás01
2022. december 01. 18:39
Nekem azzal az elvvel van problémám és most Sorosozás nélkül, hogy civil szervezet maximum tanácsadó lehet, de semmilyen ellenőrző vagy döntéshozó szerepe nem lehet. Ugyanis őket senki sem választotta meg demokratikus keretek között, nincs demokratikus felhatalmazásuk. A parlamentnek, a kormánynak, az önkormányzatoknak, valamint az általuk megszavazott, kijelölt, delegált embereknek van döntési joguk vagy tölthetnek be ellenőrző szerepet. És nincs olyan, hogy korlátozzák vagy kötelezővé teszik, hogy kik közül választhat a kormány. Úgy látom nekik csak konzultatív szerepük lesz, de volt már többször olyan nyomásgyakorlás, hogy a kormány miért nem konzultál civil szervezetekkel, a kormány miért nem veszi figyelembe a civil szervezetek ajánlásait, már-már kötelező jelleggel. És akkor még nem is Sorosoztam, hogy az ő civil szervezetei valójában nem civil szervezetek, hanem Soros magán szervezetei. Aki a pénzt adja az diktál.
masikhozzaszolo
2022. december 01. 18:14
A zsidó nők szokták úgy rebegtetni a szemüket, mint a muszlin nők a nyelvüket. Valami ilyesmi lehet, ha azt nézem, vizsgálni fogják azt a pénzt, amit nem kapunk meg. És így el se költjük. Megállapodás lesz, nem pénz. Mint a lengyeleknél.
csulak
2022. december 01. 16:42
nekifognak a Varoshazan keresni https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/12/tobb-gyanusitottat-is-kihallgatott-a-rendorseg-a-varoshaza-botranyban https://www.origo.hu/itthon/20221114-karacsonyek-eltunt-35-milliard-forint-de-senkit-sem-zavar.htmlhttps://www.origo.hu/itthon/20221124-erzsebetvaros-fizetes-baloldal-tanacsado.html
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!