Haller József neurobiológust október végén választotta az 1988-ban alapított Európai Akadémia a tagjai közé. Az elismerés annak a tudományos munkának szól, melyet a Professzor egyebek mellett a Drogkutató Intézet élén végzett. Az akadémia jellemzően nyugat-európai tudósokat vesz fel tagságába, így Haller felvétele nem csak a Professzornak és a Drogkutató Intézetnek, hanem a teljes magyar tudományos világnak is hatalmas elismerés.
A hivatalos tagfelvételre Barcelonában került sor az Akadémia éves közgyűlésén, ahol a felvételen túl
Haller Józsefet az a megtiszteltetés érte, hogy tagja lehetett annak a szűk, öt főt számláló csapatnak, mely előadást tarthatott az Akadémia tagsága előtt.
A szervezet azzal a misszióval indult útjára, hogy olyan irányba terelje a tudományos kutatásokat, melyek hasznosak lehetnek az Uniós intézmények, illetve azok tagállamai számára.
Jelenleg emellett az Akadémia független tanácsadói szervként is működik, így akár más magyar kutatókkal Haller is hatással lehet a magyar tudományos érdekek érvényesítésére az Unión belül. Az Intézet élén álló Haller egyébként pár héttel ezelőtt jegyzett tanulmányt az Interdiszciplináris Drogszemlébe, melyben többek között a preventív drogszabályozás hatékonyságát vizsgálja, ennek kapcsán interjút is készítettünk vele.
Mostanában jelenik meg egy kutatási anyaga nemzetközi folyóiratokban, amit előzetesen már közzétett magyarul az Interdiszciplináris Drogszemle legújabb új számában. Az új pszichoaktív anyagok forgalmazása és a velük szembeni állami szabályozás összefüggését mutatja be ebben. De kezdjük onnan, miért lett tartós divat mesterségesen előállítani a régi bevált drogokhoz hasonlókat?
Nyitókép: Ficsor Márton, Mandiner