Szuverenitásküzdelem: elbukott a külföldről finanszírozott szervezetek támadása – döntött az Alkotmánybíróság
A Szuverenitásvédelmi Hivatal üdvözli a döntést.
Több szervezet, köztük a Transparency International Magyarország koordináltan, másokkal együttműködve beadta a jelentkezését a munkacsoportba.
Az elmúlt hetekben megalakult a hazai korrupció üldözését célzó Integritás Hatóság. Az állami szervezet felügyeletére feláll egy Korrupcióellenes Munkacsoport is. Az ütemterv szerint december 1-jéig létrehozzák a Korrupcióellenes Munkacsoportot, amely legkésőbb december 15-ig megtartja első ülését.
Az elmúlt napok nagy kérdése volt, hogy
Ez az Integritás Hatóság elnöke által vezetett 21 fős szerv évente legalább kétszer ülésezik majd, 10 fős kormányzati része definiálva van (például egyes minisztériumok, az ORFK, a NAV delegálhat tagokat), illetve lesznek megfigyelők is. Az egyik nagy kérdés az volt, hogy a civileknek fenntartott másik tíz helyre kik kerülnek be.
A Telex arról ír: a pályázati határidő napján, csütörtökön több szervezet, köztük a Transparency International Magyarország koordináltan, másokkal együttműködve végül beadta a jelentkezését a munkacsoporthoz való csatlakozásra. A portál szerint ezek a szervezetek látnak rá esélyt, hogy az Integritás Hatóság valós eredményeket mutasson fel.
és az elmúlt hetekben zajlott a munka a színfalak mögött.
A Transparency International Magyarország közleményt adott ki a fejleményről:
„Úgy gondoljuk, hogy az Európai Bizottság által kezdeményezett jogállamisági eljárás részeként a magyar kormány által eddig megtett, illetve kilátásba helyezett intézkedések nem elegendőek ahhoz, hogy áttörést eredményezzenek a korrupció elleni küzdelemben. Abban a tekintetben is súlyos kétségeket fogalmaztunk meg, hogy az újonnan létrejött Integritás Hatóság jogosítványai elegendőek lesznek-e a korrupt gyakorlatok, és különösen a rendszintű szabálytalanságok felszámolásához, vagy legalábbis mérsékléséhez. A Korrupcióellenes Munkacsoport lehetőségei meglehetősen szűkre szabottak. Fennáll a veszélye annak, hogy e testület nem fog rendelkezni az állami szervek mulasztása elleni hatékony cselekvéshez szükséges jogosítvánnyal. Másfelől azonban a TI Magyarország missziójának a részét képezi a felelős szervek és az illetékes hatóságok tájékoztatása és a korrupció elleni tevékenységük elősegítése. Ezért azt gondoljuk, hogy minden lehetőséget meg kell ragadni a párbeszédre az állami és nem-állami szereplők között.”
Kép forrása: Facebook