Kifejezetten örülök annak, hogy a legutóbbi rendezvényen egyetlen ellenzéki pártzászló sem tűnt fel a színen. Az átpolitizált performanszok és nyilatkozatok viszont továbbra is jelen vannak – ezeket nem tartom helyesnek, mivel összekeverik a tanárok ügyét más ügyekkel, és megosztóvá tehetnek egy társadalomegyesítő projektet.
2. A tüntetés (nem) csupán rontja a válsághelyzetet
„Ez a megmozdulás nem jó semmire, csak hogy még rosszabbá tegye a helyzetünket” – szólhat az érv. – „Hiszen az ország így is tőkehiányban szenved, az elégedetlenséget pedig mérsékelni kell, nem növelni.” Ez utóbbival egyetértek: nehéz tél elé nézünk, amit egy társadalomként, békésen kell átvészelnünk. Éppen ezért kell felhívni a figyelmet arra, ahol nagyon nagy a baj.
Nemcsak a kormányzati kassza zsugorodott, de az embereké is. Egy olyan hiányszakmában, ahol az új belépők alig keresnek többet a minimálbérnél, jelentős a szakmabeliek válságnak való kitettsége.
Mondhatnánk, hogy nem most van a legjobb idő arra, hogy a tanárok sztrájkba fogjanak. Hadd kérdezzem meg viszont:
Ha nem most, mikor? Harminc éve nem történt semmi érdemleges.
A pedagógusok alacsony bérezése nem az elmúlt tizenkét év sztorija. Az egész történet a rendszerváltással kezdődött, a tanárok társadalmi megbecsülésének süllyedése okozta, és lassú folyamatként jutott odáig, ahol most vagyunk. Mindeddig kevés nyomás helyeződött a mindenkori kormányra, hogy érdemben emeljék a pedagógusok bérét, a probléma pedig egyre halmozódott és súlyosbodott. El kell ismerni, hogy az elmúlt évtizedben több emelési hullám is történt – az idő viszont egész egyszerűen eljárt ezek fölött.
Meggyőződésem, hogy szemléletváltásra van szükség nemcsak a kormányzatban, hanem a társadalomban is. Minél hamarabb váltunk paradigmát a tanárok kapcsán, annál fényesebb jövő elé nézhetünk. Ezért gondolom, hogy a tanárokért most kell, most érdemes fellépni, és nem majd egyszer, amikor a válság véget ér a távoli jövőben.
3. Mások is keveset keresnek a humánszektorban
Ez igaz, ebbe nem írtam zárójelet. Amikor ezt hallottam, nehezen is tudtam volna vitába szállni vele. Személy szerint egyáltalán nem ellenezném, ha más bölcsészfoglalkozások űzőinek is emelkednének a jövedelmei, a szellemi tevékenységet ugyanis meg kell becsülni egy országban. Azt a gondolatot viszont, hogy „ha egynek rossz, legyen mindenkinek az” kifejezetten avíttnak és erkölcsileg megbotránkoztatónak tartom. Valahol a szocializmus követte ezt a vesztes-vesztes logikát. Arra pedig kevés esélyt látok, hogy ha ez a mostani társadalmi kiállás nem történik meg, bármely más szektorban reményt lehetne fűzni a béremelésekhez a jövőben.