Október közepén megtartotta az Aurum Alapítvány klubnyitó rendezvényét az Andrássy út 70. szám alatt található patinás Aurum Kávéházban. Az esemény célja az volt, hogy a koronavírus-világjárvány után első alkalommal ültesse egy asztalhoz a magyar jogi hagyományok ápolását szívügyüknek tekintő tehetséges joghallgatókat és gyakorló jogászokat. A régóta várt eseményt Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora, az Aurum Alapítvány főigazgatója és alapítója nyitotta meg, melyen Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke és Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora beszélgettek aktuális szakmai kérdésekről.
A rendezvény apropóul szolgált arra, hogy Tóth Leventével, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának oktatójával beszélgessünk az Aurumról és a szervezet hazai és határon túli jogásztársadalommal kapcsolatos víziójáról.
Ön amellett, hogy az ELTE jogi karának oktatója, egyúttal az Aurum Szakmai és Operatív Bizottságának is az elnöke. Ha jól értem, Ön és a bizottság további két tagja felelnek azért, hogy az Alapítvány víziójának gyakorlati megvalósítása megtörténjen. Mesélne erről?
Az Aurum Deli Gergely főigazgató áldozatos munkájának köszönhetően, 2019-ben abból a kezdeményezésből nőtte ki magát, amelynek célkitűzése a magyar (hazai és határon túli) jogászi értelmiség közösséggé formálása, a klasszikus jogászi értékek átmentése volt az utókor számára. Emellett feladatunk a legkiválóbb – szintúgy határokon inneni és túli – joghallgatók felkarolása is. Vagyis tulajdonképpen tehetséggondozással is foglalkozunk. A kezdeményezők meggyőződése, hogy
úgy a tehetséggondozás, mint a jogászi értelmiség egységbe kovácsolása kiemelt jelentőséggel bírnak a nemzet felemelése szempontjából.
Küldetésünk pedig az, hogy ezt a víziót valóra váltsuk. Megjegyzem, ehhez szükséges az is, hogy az Aurum tevékenysége nemcsak a jogásztársadalom, hanem a szélesebb közélet számára is látható legyen.
Miben áll a tehetséggondozás?
Az Alapítvány a 2022/23-as évre vonatkozóan tehetséggondozási ösztöndíjprogramot hirdetett ki nappali tagozatos joghallgatók számára. Ezzel az Alapítvány célja az, hogy tehetséges hallgatókat támogasson és elindítsa őket későbbi pályájukon, melynek érdekében a hallgatók hosszú távon ösztöndíj-juttatásban és szakmai mentorálásban részesülnek. Ehhez természetesen elvárások is társulnak: a joghallgatók például kutatási tevékenységet folytatnak és aktívan részt vesznek a programban. Utóbbi keretében belföldön és külhonban konferenciákon vesznek részt. Az Alapítvány emellett mentorprogramot is működtet, amelynek keretében a joghallgatókat tanulmányaik során mentorok segítik tehetségük kibontakoztatásában. Perbeszédprogramunk pedig a jogászi érvelési és retorikai képességek fejlesztésére irányul és elősegíti azt a célt, hogy a magyar hallgatók sikerei folytatódjanak ezen a téren. Itt említeném meg, hogy az operatív vezetésben részt vevő két kiváló kollégám, Schultz Balázs Dániel és Koncsik Marcell maguk is a világ legrangosabb perbeszédversenyein értek el első helyezést több alkalommal is. Kevesen tudják, de
kis országunk ezen a téren hasonlóan sikeres, mint az olimpiai csapat.