Árgus szemekkel figyelik Brüsszelben Orbán merész tervét: történelmi lépés előtt áll Magyarország
Hazánk lehet az első európai ország, amely meghozza ezt a drasztikus döntést.
Mióta Mirkóczki Ádám Eger polgármestere, szinte nem telik el úgy hónap, hogy ne legyen hangos az országos sajtó a város ügyeivel. Testvérharc, ellenségeskedés és csőddel fenyegetés a hevesi megyeszékhelyen.
Ha van település, ahol fejre állította a politikai életet a ‘19-es önkormányzati választás, az Eger. Az ellenzéki pártok a nagy összefogásban a választásokat megelőzően beálltak az azóta már a Jobbikból kilépett volt országgyűlési képviselő, Mirkóczki Ádám mögé, hogy utána látványosan kihátráljanak mögüle.
A városvezető nincs könnyű helyzetben, öt éves ciklusának második felére eljutott oda, hogy kétszer is feloszlatta volna a képviselő-testületet, azonban a helyi önkormányzati képviselők ezt rendre leszavazták. A többsége megszűnt Mirkóczkinak, korábbi támogatói kifaroltak mögüle.
A polgármester egyik leghangosabb kritikusa nem más, mint Mirkóczki Zita, Mirkóczki Ádám másod-unokatestvére. Nem is telt el egy év a választások után és Mirkóczki Ádám ki is rúgta alpolgármesterét, aki egyébként a helyi MSZP elnöke. Rokona helyére egy másik szocialistát, Farkas Attilát nevezett ki a polgármester.
Volt, aki polgármestert játszott a hátam mögött”
– nyilatkozta egy korábbi interjújában Mirkóczki Ádám, megindokolva rokona leváltását.
Nem egy konkrét ügy vagy vita állt a háttérben, sokkal inkább az, hogy két erős, de különböző személyiségről van szó, akik nem találták a közös hangot – pedzegette a különválás okait a Népszava. A kirúgás alapjaiban rázta meg az egri ellenzéki összefogást, mely azóta sem tudott helyreállni.
Az egyre erősebb üzengetés következtében szinte ellehetetlenült a munka a közgyűlésben, Mirkóczki ugyanis nem tudja átvinni akaratát az önkormányzaton.
Tavaly nyáron volt olyan hét, amikor a képviselők kétszer is tárgyaltak a városvezető tisztségének megszüntetését célzó bírósági eljárás megindításáról, valamint Mirkóczki felfüggesztéséről. A lépést a Mi Hazánk helyi politikusa, Pápai Ákos indította, azonban az ellenzéki politikusok annyira nem értenek egyet egymással sem, hogy végül nem kapott többséget a kezdeményezés.
Idén februárban Mirkóczki Ádám Facebook-oldalán durva szavakkal minősítette képviselőtársait, azt állította, hogy egy
„Bár nekem szólt elsődlegesen, de mégis Önökön csattant az ostor, mert az egri polgárok, az egri városi érdekek számukra csak eszköz saját pitiáner karrierükhöz, egyéni érdekeikhez és a városvezetés ellen folytatott hadjáratukhoz” – írta.
Az összemontázsolt kép egyik szereplője nem más volt, mint Mirkóczki Zita, aki egyébként hétfőn jelentette be Facebook-oldalán, hogy nem indul újra az MSZP egri szervezetének elnöki tisztségéért a jelenleg zajló teljeskörű tisztújításon. Ezt azzal indokolta, hogy a párt megújítása minden szinten teljes embert kíván, neki pedig Egert kell az első helyre tennie.
Az Egri Ügyek tavaly tavasszal írt arról, hogy a választásokon többséget szerző Egységben a Városért Egyesület (EVE) kizárta az elnökségből Mirkóczki Ádámot. A polgármester kiebrudalását heten támogatták, hárman ellenezték és egy személy tartózkodott.
Az elmúlt hónapokban tett nyilatkozatai nincsenek összhangban az egyesület céljaival és értékrendjével”
– indokolták.
A feszültséget csak fokozta, hogy a polgármester a nagy nyilvánosság előtt bírálta a korábban őt támogató ellenzékieket, mondván országos politikát akarnak csinálni az önkormányzati székből, saját magát pedig nem tartja az ellenzék részének.
Mirkóczki Ádám szeptember legelején lebegtette meg, hogy a háború okozta gazdasági következmények miatt a legrosszabbra készül az önkormányzat, a polgármester szavai szerint bezárnák a színházakat, a strandot, az uszodát, hogy spóroljanak a rezsiköltségeken.
A csőd borítékolható. De ha be kell csődölnünk, akkor csődöljünk be a legjobban: vagyis inkább a város csődöljön be, de a lakosokat mentesítsük a csődtől vagy a csődközeli helyzetektől”
– szólt nagy port kavart kijelentése Mirkóczkinak.
A lépéssel azt akarták elérni, hogy az érintett intézmények és ingatlanok minimális, de inkább nullás rezsidíjjal üzemeljenek, hogy „a felszabaduló összegből az egrieket támogassák”.
Nem maradt válasz nélkül Mirkóczki bejelentése, a városi vagyonkezelő, az EVAT Zrt. szerint a polgármester szakmaiatlan kijelentéseket tett, amik csak hisztériakeltésre jók és „eszetlen kapkodás helyett valóban szakmai döntésekre lenne szükség”.
Tisztelettel kérjük Polgármester Urat, hogy ne riogasson senkit és fejezze be a politikai nyerészkedés érdekében folytatott hisztériakeltést!”
– közölték, majd úgy folytatták, hogy a városvezető által előadottak ebben a formában valótlanok és teljességgel szakmaiatlanok, ami köszönhető annak is, hogy sem az érintett cégek, sem az érintett intézmények vezetővel nem egyeztetett. A vagyonkezelő sajnálatosnak nevezte, hogy a politikus „csak most szembesült az egész Európát sújtó energiaválsággal”.
Mirkóczki Ádám bejelentésére másod-unokatestvére is egyből reagált. Közleményében azt írta, hogy az energiaügyek problémái súlyosan érintik a kulturális ágazatot is, ezért indokoltnak tartja, hogy a döntéshozók megismerhessék az intézményvezetők javaslatait a válságkezeléssel kapcsolatosan, illetve közvetlen információt kaphassanak arról, hogy milyen hatásokkal járna a közművelődési, közgyűjteményi és előadó-művészeti tevékenységek időszakos szüneteltetése – már amennyiben erre sor kerülne.
Mirkóczki Zita szerint rokona a semmiből tett egy nagy bejelentést, amit sajtóturné követett, majd megzsarolta a képviselőket, „miszerint jobban tesszük, ha szó nélkül megszavazzuk, különben újra és továbbra is lehet ránk mutogatni, mint Eger szörnyű ellenségeire.
– jelezte.
Megkerestük a polgármestert. Mirkóczki Ádám a Mandinernek úgy fogalmazott, hogy a vagyonkezelő ostobaságokat írt le. Elmondta, a városi cég állítása szerint teljesen rentábilisan működik az Eger Termál Kft., a bevételekből kitermelik a költségeket. „Visszakérdeznék. Segítsen nekem bárki értelmezni, hogy miért is ad a város három különböző tételben éves szinten 200 millió forint működési támogatást” – közölte lapunkkal a városvezető, majd azzal folytatta, a városi támogatás nélkül az érintett cég is „a földbe állna”.
Megismételte: az emelkedő rezsiárak továbbra is komoly veszélyt jelentenek az önkormányzatnak. „Ez arról szólt, hogy minél hamarabb zárjuk be a nagy fogyasztókat, annál tovább tudjuk fizetni az ott dolgozókat a megspórolt összegből” – mondta a Mandinernek Mirkóczki Ádám, aki szerint a közgyűlésen leszavazták az előterjesztését, mondván az ostobaság és jelen állás szerint minden a megszokottak szerint nyitva marad. Szerinte így is, úgy is bezárás lesz a vége.
Kérdésünkre, miszerint csődveszély fenyegeti-e az egri önkormányzatot, a polgármester úgy fogalmazott, ha nem ér véget a háború és a gazdasági válság hosszúra nyúlik, ráadásul nem érkezik drasztikus kormányzati segítség, akkor 2023 év végére bekövetkezhet a finanszírozhatatlan feladatellátás. „Ez szerintem Magyarország 3200 településére igaz, de legalább a megyei jogú városokra, meg Budapestre és kerületeire biztos” – állította.
Megnyugtatásul a városvezető lapunknak közölte, hogy az idei év végéig villany tekintetében megvan a lekötés, gáz szempontból pedig 2023. október végéig van szerződésük, addig nagy volumenű változásra nem kell számítani. „Hogy jövőre mennyiért szerzünk villamosenergiát, egy nagyon nagy kérdés” – közölte.
A polgármester arra a kérdésre, hogy a városban uralkodó politikai válságra tekintettel elgondolkodott-e esetleg a lemondáson, határozott nemmel válaszolt, hiszen öt évre vállalta a feladatot, amit végig akar vinni. „Idén kétszer nyújtottam be a közgyűlésnek az önfeloszlatást. Én el tudok számolni az általam elvégzett munkával, a nagy kérdés, hogy a többiek képesek-e erre” – mondta a polgármester, majd hozzátette, lépését napirendre sem engedték tűzni a képviselők, egyből lesöpörték az asztalról.
Nyitókép: MTI/Komka Péter