A 20,1 százalékos hazai infláció – amely az idei, illetve a tavaly szeptemberi adatokat veszi figyelembe –, a folyamatos áremelkedések minden boltba járót sokkolnak, és különösen az élelmiszerek drágulása érinti rosszul a lakosságot, ez ugyanis 35,2 százalék lett ezen időszak alatt. S bár a húskészítmények megvásárlása egyre több családban okoz gondot, ezeknek az ára nem növekedett olyan mértékben, mint más termékek esetében, és azon belül is a sertés drágult a legkisebb mértékben. Mindez azért fontos, mert a hazai húsfogyasztás mintegy 40-45 százalékát teszi ki a disznó – ez évi 28-30 kilót jelent egy főre –, nagyjából ugyanennyit vagy minimálisan többet eszünk baromfiból, ezekhez képest a szarvasmarha, a hal, a juh, a kecske (2-4 kiló) aránya jóval alacsonyabb.
Kínai gabona- és takarmányéhség
A KSH adatai szerint például a sertés rövid karaj egy év alatt 34,5, a pontyszelet 36,9 a szarvasmarha rostélyos 58,8, a csirkecomb 65,3 százalékkal lett drágább, míg a tömb trappista sajt 95,43, a 100 grammos csomagolt vaj 87,1, a fehér kenyér pedig 92 százalékkal. Ez persze sajnos nem azt jelenti, hogy a hústermékek inflációs rátája a jövőben nem fogja elérni a többi termékét, de egyelőre viszonylag jobb, bár egyáltalán nem jó a helyzet.