Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
Az európai bürokraták szerint csak a liberális demokrácia lehet sikeres, Lengyelország és Magyarország viszont megmutatták, hogy a konzervatív kereszténydemokrácia is sikereket érhet el – jelentette ki Nacsa Lőrinc, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakciószóvivője a Radio Wnet lengyel rádióban kedden sugárzott interjúban.
Nacsa Lőrinc a két ország és az Európai Unió közötti vitákra vonatkozó kérdésre válaszolt a konzervatív lengyel rádiócsatornának. A KDNP politikusa szerint az EU, különösen a brüsszeli bürokraták be akarják bizonyítani, hogy csak a liberális demokrácia lehet sikeres.
Lengyelország és Magyarország pedig megmutatták, hogy a konzervatív kereszténydemokrácia is gazdasági, kulturális és politikai sikereket érhet el”
– szögezte le, majd azzal folytatta, hogy az EU jövője Közép-Európában van.
Kijelentette a lengyelországi és magyarországi jogállamisági helyzetre vonatkozóan, hogy a demokrácia mindkét országban ténylegesen jó formában van. A regionális együttműködésről szólva Nacsa erősnek nevezte a visegrádi csoportot.
Országaink között ugyanis több dologban van megértés, mint az uniós színtéren például köztünk és Németország, Franciaország, Belgium vagy Svédország között”
– jelentette ki.
A frakcióvezető hozzátette, a V4-találkozókon tíz tárgyalt ügy közül hétben megegyezésre juthatnak. Az ukrajnai háború kapcsán Nacsa a diplomáciai rendezés fontosságát hangsúlyozta, azt, hogy a konfliktus megoldása először a fegyverszünet, majd a békemegállapodás kell hogy legyen. Kiemelte: Ukrajna esetében Magyarország történetének legnagyobb humanitárius segítségnyújtási akciója zajlik.
Hangsúlyozta az Ukrajna területi egysége és szuverenitása melletti magyar kiállást is. Arra a kérdésre válaszolva, hogy a magyar-lengyel kapcsolatok visszatérhetnek-e az ukrajnai háború előtti szintre, Nacsa a két nemzet barátságának sok évszázados hagyományára utalt.
A történelem folyamán képesek voltunk arra, hogy szövetségesek, barátok legyünk, sőt volt közös királyunk is"
– mondta.
A képviselő elmondta, a magyar-lengyel barátság a DNS-ünkbe vésődött. Úgy fogalmazott, reméli, hogy javítani tudnak azon,
(MTI)
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán