Az elszabaduló rezsiköltségek miatt új támogatási programot indít a kormány a kis- és közepes vállalkozások számára – közölte a hétvégén Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár és Gerlaki Bence helyettes államtitkár egy tegnapi háttérbeszélgetésen ismertette a szombati kormányinfón bejelentett intézkedés részleteit.
Megerősítették: az úgynevezett energiaintenzív kkv-ket segítő program keretében azok pályázhatnak majd, akiknél az energiaköltség a nettó árbevétel arányában tavaly elérte a 3 százalékot. Ez az energiaintenzív meghatározás uniós irányelvekből jön. További szűkítés, hogy alapvetően feldolgozóipari, azaz termelő vállalkozásoknak szól a lehetőség. Mindezek nyomán
nagyjából kilenc-tízezer vállalkozást érinthet a kezdeményezés.
A program október 1-jén indul, 2023 végéig tart, s a Technológiai és Ipari Minisztérium bonyolítja majd le – erősítették meg a háttérbeszélgetésen. Az egyik pillérrel működési költségek (áram és gáz) támogatására lehet a támogatásért folyamodni, s egyelőre az októberi, a novemberi és a decemberi számlákra korlátozódik a program, melynek során az előző évhez képesti árnövekmény felét fizeti ki a kormány.
Az előkészítés során vállalatokkal és érdekvédőkkel is egyeztettek, s mindezek nyomán jutottak arra, hogy most leginkább az exportra termelő, kisebb cégek vannak nehéz helyzetben a rezsiköltség-növekedés, illetve az ebből fakadó kényszerű áremelések miatt. A kkv-k nem tudják hosszú ideig finanszírozni a veszteségeiket – hívták fel a figyelmet.
A külföldi piacok elvesztése és az ellátási láncok megszakadása is komoly kockázatot jelent, s fontos, hogy ezek a cégek ne húzzák le a rolót, mert az ilyen profilú és méretű vállalkozásoknál nagy a veszélye a bezárás véglegességének. Lóga és Gerlaki megerősítette: több európai ország is gondolkodik hasonló megoldásokban, ezt a Gazdaságfejlesztési Minisztériumban is megfontolták.
További adalék, hogy a támogatásért cserébe az állam előírja az érintetteknek,
foglalkoztassák tovább a meglévő munkaerőt, legalábbis a jövő év végéig ne csökkentsék a létszámot a mostani 90 százaléka alá.
Ugyanakkor a részletszabályok kidolgozása még folyamatban van.