Szabó Gabriella, Vajda Attila és a többiek: tolonganak az olimpiai bajnokok a kajak-kenu szövetségi kapitányi posztokért
A közelmúlt legendái mellett külföldön bizonyított nagynevű szakember is beadta nyilvános pályázatát, ezekből szemezgettünk.
Átvállalja a kormány a feldolgozóipari kkv-k rezsiköltségének egy részét – a Gazdaságfejlesztési Minisztérium újabb részleteket árult el a háromhónapos programról.
Az elszabaduló rezsiköltségek miatt új támogatási programot indít a kormány a kis- és közepes vállalkozások számára – közölte a hétvégén Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár és Gerlaki Bence helyettes államtitkár egy tegnapi háttérbeszélgetésen ismertette a szombati kormányinfón bejelentett intézkedés részleteit.
Megerősítették: az úgynevezett energiaintenzív kkv-ket segítő program keretében azok pályázhatnak majd, akiknél az energiaköltség a nettó árbevétel arányában tavaly elérte a 3 százalékot. Ez az energiaintenzív meghatározás uniós irányelvekből jön. További szűkítés, hogy alapvetően feldolgozóipari, azaz termelő vállalkozásoknak szól a lehetőség. Mindezek nyomán
A program október 1-jén indul, 2023 végéig tart, s a Technológiai és Ipari Minisztérium bonyolítja majd le – erősítették meg a háttérbeszélgetésen. Az egyik pillérrel működési költségek (áram és gáz) támogatására lehet a támogatásért folyamodni, s egyelőre az októberi, a novemberi és a decemberi számlákra korlátozódik a program, melynek során az előző évhez képesti árnövekmény felét fizeti ki a kormány.
Az előkészítés során vállalatokkal és érdekvédőkkel is egyeztettek, s mindezek nyomán jutottak arra, hogy most leginkább az exportra termelő, kisebb cégek vannak nehéz helyzetben a rezsiköltség-növekedés, illetve az ebből fakadó kényszerű áremelések miatt. A kkv-k nem tudják hosszú ideig finanszírozni a veszteségeiket – hívták fel a figyelmet.
A külföldi piacok elvesztése és az ellátási láncok megszakadása is komoly kockázatot jelent, s fontos, hogy ezek a cégek ne húzzák le a rolót, mert az ilyen profilú és méretű vállalkozásoknál nagy a veszélye a bezárás véglegességének. Lóga és Gerlaki megerősítette: több európai ország is gondolkodik hasonló megoldásokban, ezt a Gazdaságfejlesztési Minisztériumban is megfontolták.
További adalék, hogy a támogatásért cserébe az állam előírja az érintetteknek,
Ugyanakkor a részletszabályok kidolgozása még folyamatban van.
A program másik lába egy fejlesztési kezdeményezés, amivel energiahatékonysági beruházások megvalósulását segítené az állam a vállalkozásoknál. A cél többek között az, hogy javuljon a versenyképesség. Több úton lehetséges elérni a programot, a nyertesek például 400 millió forint erejéig juthatnak támogatott hitelhez és 15 százalékos önerő támogatáshoz a Széchenyi Kártya Program keretében, épületgépészeti és egyéb fejlesztésekre.
Elhangzott az is: a bizonytalanságot növeli, hogy nem tudni, az uniós válságkezelési irányelvek érvényben maradnak-e december 31-e után, mivel ezek határozzák meg, hogy az adott állam milyen mértékben képes segíteni a vállalatait az energiaárak elszabadulása miatt kialakult nehéz helyzetben. Nagy Márton a hétvégén belengette, további programokon is dolgozik a kormány, a részletekről hamarosan tájékoztatást adnak.
Nyitóképünk illusztráció: Zöldségkonzervek az EKO Konzervipari Kft. raktárában Nyíregyházán 2022. január 24-én (MTI/Balázs Attila)