Több magyar uralkodó maradványait is megtalálták Székesfehérváron

2022. augusztus 09. 10:15

Köztük Szent László király földi maradványait is azonosították a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói a Székesfehérvári Középkori Romkertben talált csontleletek között.

2022. augusztus 09. 10:15
null

Neparáczki Endre, a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatócsoportjának igazgatója, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Biológia Intézet Genetikai Tanszékének munkatársa vezetésével folyó projekt során sikerült bizonyítani, hogy a székesfehérvári osszáriumban (csonttárban) Árpád-házi királyok földi maradványai találhatók.

A napokban fejeződött be azoknak a koponyáknak a vizsgálata, amelyeket az SZTE munkatársai a Székesfehérvári Középkori Romkertből szállíthattak el Szegedre. A csontmaradványokat visszajuttatják a székesfehérvári osszáriumba. Neparáczki Endre közölte, az osszáriumban több mint kilencszáz ember csontmaradványa található összekeveredve. Az SZTE-n vizsgált négyszáz emberi maradványból DNS-mintát vettek. A kutatók célja, hogy – ezeket a mintákat a korábban meghatározott profilokkal összevetve – több magyar uralkodót is azonosítsanak. A csontokat szénizotópos kormeghatározásnak is alávetették, így kiderült, a székesfehérvári sírhelyet a 9-től a 16. századig használták temetkezésre.    

A szegedi tudósok vizsgálatának biztos kiindulópontja a korábban megtalált III. Béla király DNS-mintája volt. Ennek segítségével sikerült feltérképezni az Árpád-házi rokonokat. Eddig Antiókhiai Anna (1154-1184), III. Béla magyar király első feleségének csontjait, valamint Szent László király (1040-1095) földi maradványait - melyek a Győri Egyházmegye által őrzött Szent László-hermából származnak -, továbbá Halicsi Endrét (1210-1234), II. András magyar király harmadszülött fiát azonosították.

A kutatók Corvin Jánostól (1473-1504), Mátyás király (1443-1490) fiától és unokájától, Kristóftól (1499-1505) is rendelkeznek DNS-mintával, ezért már csak néhány lépésre vannak attól, hogy Mátyás király földi maradványait is azonosíthassák. Árpád-házi Mária nápolyi királyné (1257-1323) koponyája vizsgálata után pedig kiválaszthatók lesznek a csontkamra leletei közül az Anjou-irályok maradványai is. Ehhez azonban a kutatóknak Nápolyba kell utazniuk, hogy az ottani uralkodói sírokból mintát vegyenek.   

 A székesfehérvári osszáriumbeli csontmaradványok vizsgálatának célja egyrészt, hogy méltó sírhelyet kaphassanak egykori uralkodóink, másrészt, hogy – az összegyűlt információk feldolgozása alapján – jobban megismerjék a magyar uralkodókat. A szegedi kutatók ugyanis minden koponyát beszkenneltek, és ennek alapján arcrekonstrukciót készítenek. Mivel a DNS-információ a szem- és hajszínt is magában hordozza, az érdeklődők hamarosan egy VR-szemüvegen keresztül szembe nézhetnek több Árpád-házi uralkodóval is.

(MTI)

Nyitóképünk illusztráció: Álex Cámara / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DonCiccio
2022. augusztus 10. 07:58
Bizonyított tény kategória hogy a mai Székesfehérvár semmi esetre sem azonos az ősi Fehérvárral a tényleges királyi koronázó várossal. A mai székesfehérvári székesegyház pedig nem volt koronázó templom. Ez is olyan mint a finnugor származás meg a besenyők előli menekülésünk meg a zalavári morva fejedelmi központ ...... Volna mivel foglalkozni ezek helyett
mokány
2022. augusztus 09. 21:04
Pesti vicc , az 1950 - es évekből : Nyugati régészek évnyi pontossággal megállapították egy múmia korát . Ávósoknak vallott a múmia : hónap , nap .
smeagol
2022. augusztus 09. 17:39
Remélem lesz egy grandiózus király újratemetés.... :)) Csak hogy tudjanak epét hányni a ballibek....
csapláros
2022. augusztus 09. 14:56
Furcsa megfogalmazás: ..."valamint Szent László király (1040-1095) földi maradványait"... Szent László sírja a 16. század közepéig épségben állt (ahogyan fentebb már írták) a nagyváradi székesegyházban. 1565. június 2-án, fanatikus protestánsok – János Zsigmond fejedelem hallgatólagos jóváhagyásával – a sírt feltörték, a szent király csontjait pedig szétszórták. Innentől csakis a koponyáról szólnak a krónikák, többek között egy fogereklyéről illetve a Bolognába vitt alsó állkapocsról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!