Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Miután az Egyesült Államokban látványos győzelmet aratott az életpárti álláspont az abortuszvitában, aktivizálta magát az Európai Parlament és csütörtökön olyan indítványt fogadott el, amely az Európai Unió Alapjogi Chartájába emelné az egyébként nem létező „abortuszhoz való jogot”.
Mint ismeretes, a közelmúltban az Amerikai Egyesült Államok legfelsőbb bírósága nagy többséggel döntött úgy, hogy eltörli a közel ötven évvel ezelőtti, a hírhedt Roe v. Wade ügyben hozott döntését és kiveszi az abortuszt az alkotmányos jogok közül.
amelyek közül többen azonnal szigorítottak a magzatgyilkosságok keretein, vagy kilátásba helyezték vonatkozó jogszabályuk átalakítását a babák életének védelme érdekében.
A döntést az életvédők részéről nagy üdvrivalgás, liberális oldalról pedig látványos fanyalgás követte, több nagyvállalat pedig bejelentette, amennyiben munkavállalóiknak másik államba kell utazniuk azért, hogy elvetethessék kisbabájukat, készek az útiköltségek megtérítésére.
A Legfelsőbb Bíróság határozata után a nyugati világ egészében felizzott az abortuszvita, az ügyben pedig csütörtökön az Európai Parlament is véleményt nyilvánított. A testület elé ugyanis egy radikálisan abortuszpárti javaslat került, amelynek
Az állásfoglalás egyik előterjesztője a holland Samira Rafaela, aki néhány napja felhívással fordult az Európai Parlament elnökéhez, Roberta Metsolához, amelyben felszólította, hogy tiltsa ki az életvédő szervezeteket az Európai Parlamentből.
Az indítvány egyebek mellett „Aggodalmát fejezi ki a gender- és választásellenes csoportokat finanszírozó pénzáramlás lehetséges megugrása miatt szerte a világon, beleértve Európát is”. (Választásellenesnek a liberális retorika a magzati életet védő álláspontot nevezi, azaz a konzervatív csoportok finanszírozása miatti aggodalomról van szó – a szerk.)
Konzervatív kommentátorok a parlamenti vitát megelőzően is felhívták a figyelmet arra, hogy a javaslat időbeli korlát nélkül, azaz a várandósság teljes ideje alatt beszél az abortuszról (egészen a szülés pillanatáig), valamint arra, hogy nem tartalmazza a „nemzeti jog szerint” kitételt, tehát
A javaslatot már a szavazás előtt támogatásáról biztosította a baloldali Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D), a liberális Renew Europe, a Zöldek és a radikális baloldali (The Left) frakció is.
Az Európai Néppárt frakciójának vezetői a voksolás előtt úgy határoztak, nem kötik meg képviselőik kezét, hanem lelkiismereti szavazást engedélyeznek, amelynek eredményeképp a néppárti politikusok harmada a baloldali és liberális képviselőkkel együtt szavazott – a magzati életekkel szemben.
Az Európai Parlament jelen lévő képviselői közül
Az élet védelme mellett voksoltak az Európai Konzervatívok és Reformerek és az Identitás és Demokrácia képviselőcsoportok tagjai, valamint az Európai Néppárt ülésteremben tartózkodó képviselőinek kétharmada. Nemmel szavaztak az előterjesztésre a Fidesz független képviselői is, így Győri Enikő, Járóka Lívia, Tóth Edina, Deli Andor és Hidvéghi Balázs.
Hozzá hasonlóan voksolt párttársa, Cseh Katalin is, aki korábban egy rádióműsorban az abortusz és botmixerezés párhuzamba állításán nevetgélt.
„Ez egy szörnyű állásfoglalás, amely része annak a folyamatnak, amelynek keretében állandóan keresik az újabb módokat arra, hogy az abortuszoknak minél nagyobb teret nyissanak Európában” – mutat rá a Mandinernek Schittl Eszter. A CitizenGO magyarországi kampányigazgatója hozzáteszi, egyes európai intézmények folyamatosan keresik a lehetőségeit annak, miként formálhatnák át a hatályos szerződéseket, csökkentve a tagállamok mozgásterét és az életpárti lehetőségeket unió-szerte.
Mint mondja, az Európai Parlament mai összetétele mellett nehéz lesz gátat szabni az abortuszlobbi előretörésének, ezzel együtt a kontinens életvédői nem adhatják fel a küzdelmet. A keresztény értékvédő szervezet egyébként egyetlen nap alatt több mint 80 ezer aláírást gyűjtött az állásfoglalás elfogadása ellen, ám a nyomásgyakorlás ezúttal kevésnek bizonyult.
„A folyamat hátterében az áll, hogy
az USA-ban született döntés után a nemzetközi térben, például az ENSZ-ben az EU vegye át az Egyesült Államok eddigi szerepét és vigye a korlátlan abortusz témáját, ha kell, erőszakosan is”
– magyarázza érdeklődésünkre Frivaldszky Edit.
Az Emberi Méltóság Központ igazgatója hozzáteszi, e nélkül az összetevő nélkül nem érthető meg, miért foglalkozik a témával olyan sokat most az Európai Parlament, hiszen sem az egészségügy, sem a gyermek- és családügy nem tartozik az EU kompetenciakörébe. Az életvédő szerint, mivel a dokumentum nyíltan utal az amerikai változásokra, felmerülnek azok a kérdések is, hogy eleve mi köze van az EU-nak az USA Legfelsőbb Bírósága döntéséhez és miért érzik szükségét annak, hogy az USA belügyére reagáljanak.
„A szöveg folyamatosan a nők egészséghez fűződő jogára hivatkozik, miközben olyan beavatkozásokat és olyan szereket támogat, amelyek minden tudományos kutatás alapján egyértelműen negatív hatással vannak a nők mentális és/vagy fizikai egészségére. Egy sor olyan hivatkozás szerepel a szövegben, amelynek tudományos megalapozottsága nincsen”, sorolja a kritikáit Frivaldszky Edit.
Hozzáfűzi, az elfogadott szöveg számos ponton említi az úgynevezett „abortuszhoz való jogot is”, ami viszont egyszerűen nem létezik – olyan kategóriával bővítenék tehát az Alapjogi Chartát, amit a jog nem ismer. Az Emberi Méltóság Központ igazgatója a Mandinernek nyilatkozva arra is rámutat, hogy
S bár ennek végképp nincs köze ehhez a témához, az iskolai szexuális nevelésen keresztül mégis beleerőltették. „Amit Magyarországon a gyermekvédelmi törvénnyel sikerült kiszorítani a közoktatási intézményekből, azt az Európai Parlament most visszahozná”, mondja.
A nap folyamán a Mandinernek nyilatkozó, az Európai Parlament erőviszonyait jól ismerő, ám névtelenséget kérő forrásunk azt hangsúlyozza: a javaslat által erőltetett téma szigorúan tagállami hatáskörbe tartozik, s ahogy arra a konzervatív-keresztény képviselők is következetesen rámutattak,
Az állásfoglalás jogilag nem kötelező érvényű, ráadásul az Európai Uniónak jelenleg valóban nincs konkrét hatásköre az ügyben: az Alapjogi Charta módosításához mind a huszonhét tagállam egyhangú döntése szükséges. Az Európai Parlament abortuszpárti többségével szemben tehát megvannak még az életvédők eszközei és lehetőségei.
Nyitóképünk forrása: Pixabay