Mint ismeretes, a közelmúltban az Amerikai Egyesült Államok legfelsőbb bírósága nagy többséggel döntött úgy, hogy eltörli a közel ötven évvel ezelőtti, a hírhedt Roe v. Wade ügyben hozott döntését és kiveszi az abortuszt az alkotmányos jogok közül.
Ezzel a történelmi lépéssel a testület e tárgykörben ismét a tagállamok kezébe adta a döntést,
amelyek közül többen azonnal szigorítottak a magzatgyilkosságok keretein, vagy kilátásba helyezték vonatkozó jogszabályuk átalakítását a babák életének védelme érdekében.
A döntést az életvédők részéről nagy üdvrivalgás, liberális oldalról pedig látványos fanyalgás követte, több nagyvállalat pedig bejelentette, amennyiben munkavállalóiknak másik államba kell utazniuk azért, hogy elvetethessék kisbabájukat, készek az útiköltségek megtérítésére.
Európába is átgyűrűzött az abortuszvita, az EP rögtön lépett is
A Legfelsőbb Bíróság határozata után a nyugati világ egészében felizzott az abortuszvita, az ügyben pedig csütörtökön az Európai Parlament is véleményt nyilvánított. A testület elé ugyanis egy radikálisan abortuszpárti javaslat került, amelynek
célja, hogy a magzatgyilkosság lehetősége egyenesen az EU Alapjogi Chartájába, valamint az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatába kerüljön.
Az állásfoglalás egyik előterjesztője a holland Samira Rafaela, aki néhány napja felhívással fordult az Európai Parlament elnökéhez, Roberta Metsolához, amelyben felszólította, hogy tiltsa ki az életvédő szervezeteket az Európai Parlamentből.
Az indítvány egyebek mellett „Aggodalmát fejezi ki a gender- és választásellenes csoportokat finanszírozó pénzáramlás lehetséges megugrása miatt szerte a világon, beleértve Európát is”. (Választásellenesnek a liberális retorika a magzati életet védő álláspontot nevezi, azaz a konzervatív csoportok finanszírozása miatti aggodalomról van szó – a szerk.)
Abortusz a szülés pillanatáig? – megkerülnék a nemzetállamokat is
Konzervatív kommentátorok a parlamenti vitát megelőzően is felhívták a figyelmet arra, hogy a javaslat időbeli korlát nélkül, azaz a várandósság teljes ideje alatt beszél az abortuszról (egészen a szülés pillanatáig), valamint arra, hogy nem tartalmazza a „nemzeti jog szerint” kitételt, tehát
az abortuszszabályozást teljes egészében kivenné a nemzetállami parlamentek kezéből.
A javaslatot már a szavazás előtt támogatásáról biztosította a baloldali Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D), a liberális Renew Europe, a Zöldek és a radikális baloldali (The Left) frakció is.