Erős Közép-Európát akarunk egy erős Európában – közös cikkben szólalnak fel a V4 politikusai

2022. június 23. 09:01

„Európa egység. De egyúttal tisztelet az összes állam és nemzet sokfélesége iránt” – vallják a négy visegrádi állam vezető külpolitikusai közös írásukban, melynek magyar változatát a Mandiner közli. Cikkükben hangsúlyozzák: „Erős Közép-Európát akarunk egy erős Európában, amely kiterjed Ukrajna egész területére, és azon államokéra is, amelyek évek óta törekszenek az EU-tagságra”.

2022. június 23. 09:01
null

Az írás szerzői:

Ján Figeľ,  Szlovákia

Marek Kuchciński, Lengyelország 

Németh Zsolt, Magyarország

Alexandr Vondra, Csehország

 

Négydimenziós világban élünk. Három dimenzió a teret határozza meg. Egy az időt. Államaink létezése vagy nemléte a térképen, határaik változásai réges-régóta olyan módon alakultak, hogy mindenki másnál jobban érezzük e vektorokat épp Közép-Európában, a bőrünk alatt, a fejünkben. Előre megérezzük, ha felgyorsul a történelem.

Ez az írás négy olyan szerző műve, akik évek óta jelentős szerepet töltöttek-töltenek be a visegrádi csoport négy állama életének alakulásában.

Ahhoz a nemzedékhez tartozunk, amelyik igyekezett mindent megtenni azért, hogy eljöjjön a demokrácia, a polgári szabadság és a szabadpiaci gazdaság ideje. A háború Ukrajnában azonban egész Európában megakasztotta a fejlődés természetes folyamatait. Ezért kötelességünknek érezzük, hogy megnyilatkozzunk jelenlegi helyzetünkről és a jövőről. Bár az államaink által, a nemzeteink nevében folytatott politika nem mindenben egyezett, és nem mindenben fog egyezni,

abban egyetértés van és bizonyára lesz is közöttünk, hogy elítéljük az ukrajnai orosz agressziót.

Országaink olyan mértékben nyújtottak humanitárius segítséget, hogy az az egész világ közvéleményét meglepte. 

Bár frontországok/frontközeli országok vagyunk, államaink polgárainak jelentős többsége megőrizte nyugalmát, társadalmaink és gazdaságaink jobban megbirkóztak az új kihívásokkal és a háború miatt keletkezett költségekkel, mint az Európai Unió országainak többsége. Az előttünk álló kihívások mértéke szintén jelentős.

Tisztában vagyunk gyengeségeinkkel. Mégis talán eljött az ideje annak, hogy erőnkkel is tisztában legyünk. És nem pusztán az Ukrajnából érkező háborús menekülteknek millióinak nyújtott segítség megszervezésének gyorsaságáról és színvonaláról van szó. Különösen beszédes ez a 2015-2016-os és az azt követő időszak kontextusában, amikor több gazdagabb és nagyobb uniós tagállam tett intenzív erőfeszítéseket arra, hogy szétosszák közöttünk a 2 milliós migránshullámot és annak költségeit.

Az egyre brutálisabb háború Ukrajnában mindannyiunk számára rávilágított: Európa nem pusztán egy geopolitikai térség, amelyben az egyes államok saját, partikuláris érdekeiket valósítják meg.

Európa egység. De egyúttal tisztelet az összes állam és nemzet sokfélesége iránt.

Épp e meggyőződés nevében nyilvánítjuk ki nemzeteink szolidaritását és segítségnyújtási szándékát.

Abban a meggyőződésben, hogy a keresztény értékek, a természeti jogok, az ember veleszületett méltósága, a demokrácia, a véleménynyilvánítás szabadsága optimális teret biztosítanak az élethez és a munkához az egyén, a nemzet és a társadalom számára. Ez különböztet meg bennünket, a Kelettől, és egyre gyakrabban a mai Nyugattól is. És egyúttal ez az a tényező, amely az összes elmúlt évekbeli sikereink mögött, Közép-Európa látványos fejlődési tempója mögött áll. A GDP-növekedés mértéke például két évtizede nálunk a leggyorsabb az EU-ban, és a leggyorsabbak közé tartozik világszerte.

Erős Közép-Európát akarunk egy erős Európában, amely kiterjed Ukrajna egész területére, és azon államokéra is, amelyek évek óta törekszenek az EU-tagságra. Sok minden utal arra, hogy az Európai Unió erősen meggyengülve kerül ki ebből a háborúból.

Éppen ezért fontos tehát az, hogy a „fellegvár” –

Visegrád, a közép-európai együttműködés eme sajátos szimbóluma, magára vegye az Európai Unió jövőjéért viselt felelősség súlyát.

A „szabadok a szabadokkal, egyenlők az egyenlőkkel” elvének, amely meghatározza a V4, a Háromtenger és a közép-európai együttműködés többi kulcsfontosságú formái, például Kárpátok Európája együttműködését, érvényesnek kell lennie az Európai Unióban is. Abban a szervezetben, amelynek neve alapján, és az alapító atyák eredeti szándékai szerint egyszerre kell összeurópai képződménynek és uniónak lennie.

Másodszor, nem szabad szemet hunynunk annak a ténynek a jelentősége fölött, amelyet a NATO játszott és játszik, különösen a régió legerősebb hadseregének – az ukrán hadseregnek nyújtott segítség tekintetében.

Következtetés? Meg kell őrizni államaink szabadságát és szuverenitását.

Az Észak-Atlanti Szövetségnek nincs értelmes alternatívája. A NATO, akárcsak maga az EU nem lehet és nem lehetett a béke kedvezményezettje. Annak megteremtőjének kell maradnia. 

Harmadszor, legfőbb ideje annak, hogy tekintettel a még csak most érkező kihívásokra és szükségletekre ténylegesen és eredményesen megtanuljuk „készpénzre váltani” Közép-Európa (és nem csak a V4) államainak békés és felelős politikáját. Ennek kezdeményezettjei lesznek azok az államok is, amelyek vezetői ma jobban látják Európa mint egység hosszútávú érdekeit. A konszenzus és a szoros együttműködés karnyújtásnyira van. Ennek alternatívája az a másik világ, amely a divide et impera rendezőelv mentén születik. Ez utóbbi már itt kopogtat, itt áll a házaink küszöbén.

 

Jelen írás párhuzamosan jelenik meg a mandiner.hu, a konzervativnynoviny.cz, a wpolityce.pl és a postoj.sk portálokon. A cím a szerkesztőség választása

 

Nyitókép: Shutterstock

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csulak
2022. június 23. 12:11
csak ugyese es okosan lavirozni a bruszeli burokrata diktaturaban !
pipa89
2022. június 23. 10:47
"...A konszenzus és a szoros együttműködés karnyújtásnyira van. Ennek alternatívája az a másik világ, amely a divide et impera rendezőelv mentén születik. Ez utóbbi már itt kopogtat, itt áll a házaink küszöbén." Hümm... Az utolsó három mondatot leszámítva a "kiáltvány" számomra amolyan szeretjük egymást, az Uniót, a NATO-t, Ukrajnát blablabla... Értem, hogy a közös állásfoglalás kiadása időszerű az uniós ülés előtt, mert így szánnak ránk némi időt és megállapítják, hogy a uniós másodvonal, a "védvonal" kvartyogott megint együtt valamit. Számomra az utolsó három mondat a fontos és tkp. itt kezdődik minden, a V4-ek közötti különbség és az uniós föderációs-szuverenista különbség is... és a lényeg a Mélyállam kemény és megosztó geopolitikai érdeke, amely szétrobbant mindent, ami Európa számára fontos. És, senki nem mondja ki, mert nem mondhatja ki a legmagasabb szinten. Ez baj, mert a helyzet abszurditásának kimondása nélkül nincs helye, jogosultsága az ésszerű politikának! Négy idézet négy gondolata 1990-ből: "Moszkvának és Washingtonnak is az az álma, hogy mindegyikük beolvassza Európa egyik felét, mégpedig az államok, a nemzetek, a szuverenitás lebontása által." "Ha Európa hagyja magát "nemzetileg" elgyengíteni egy közös rémálom nevében, akkor azt kockáztatja, hogy Washington "latin-amerikanizálja" - miután szerencsésen megúszta azt, hogy Moszkva "finlandizálja". "Washington meg van győződve arról, hogy végső soron a legtöbb esetben Európa beadja a derekát, akkor is, ha a "nemzetek Európája" lesz és még inkább, ha a "nagy piac Európája" jön létre. "Tegyük fel azonban, hogy a világ oda lyukad ki, hogy növekednek a különbségek, válaszként a leegyszerűsítő ideológia és a technológiai haladás által létrehozott egyenlősítő világ ellen. Ez esetben Európa zsákutcába kerül, ami összeütközésekhez, robbanásokhoz vezet." (Molnár Tamás: Európa zárójelben 21; 123; 124-125. oldal)
hentes
2022. június 23. 10:44
Úgy nem lesz erős Közép-Európa, hogy mikor érdekeket kéne védeni, Orbán kivételével elbujkálnak, hátralépnek, sőt a gazemberségek melléállnak.
roughneck
2022. június 23. 10:32
Kisse szkizofren ez a lozung a "V3-aktol! Mintha nem ok ugattak volna tegnap meg tegnapelott meg teli szajjal Magyarorszag ellen, mert ugymond nem allt ki teljes mellszelesseggel az oroszok ellen. Hanynom kell!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!