Túlságosan is összetorlódtak a kihívások: a migráció, majd a Covid – aztán bekövetkezett, amit soha nem hittünk volna, Európa közepén újra itt van egy valóságos, fegyveres háború.
A pusztító és véres konfliktus Európára, illetve Magyarországra nézve is azzal fenyeget, hogy átlépünk a harmadik világháborúba
– jelentette ki Kövér László házelnök a Rákóczi Szövetség által szervezett Rákóczi Szabadegyetem pénteki napján Sátoraljaújhelyen. A fideszes politikussal Szalai Zoltán, a Mandiner főszerkesztő-lapigazgatója, az MCC igazgatója beszélgetett.
A házelnök rámutatott: akadnak háborús uszítók, akik szítják a tüzet, a „Soros-féle ördögfattya és politikusok között egyaránt”. Mindig van ugyanis, aki hasznot lát az ilyen helyzetekben. „A veszély most közvetlen, miközben az európai vezetés – ha egyáltalán ezt vezetésnek lehet nevezni – soha nem volt még ilyen gyatra. Ráadásul az sem világos, hogy az a csetlés-botlás, az az önsorsrontó politizálás, amit az EU folytat, pusztán a tehetségtelenségből fakad, vagy ezen vezetők egy része megvásárolt, esetleg kiképzett politikus” – fogalmazott.
Felidézte: végre valahára rendbe tettük a dolgainkat itt, Magyarországon, s nemcsak a Gyurcsány által örökül hagyott válságot sikerült meghaladni, hanem újra tudtuk kezdeni az építkezést. Sőt, rég nem volt ilyen gyarapodás, megkezdtük a felzárkózást az unió átlaga felé, pár éven belül nettó befizetők lehetnénk. „Aztán egyszer csak kinéztünk az ablakon, és láttuk, összedől körülöttünk a világ. Így most a Fidesz-KDNP-kormányzások közül a legnehezebb ciklus kezdődik. Újabb és újabb meglepetés jön, újabban épp olajválság, amit most még nem is érzékel a magyar nép” – részletezte.
Az EU jövőjével kapcsolatban azt mondta: „Fogalmam sincs, hogyan fog ebből bármi is kikerekedni. Nekünk az a dolgunk, hogy a magunk kertjét körbekerítsük, majd azt megvédve próbáljunk időt nyerni. Aki ugyanis időt nyer, életet nyer. Csak az a probléma, hogy minél tovább megyünk a rossz irányba az erdőben, annál több idő lesz majd a kijutás. Nő a kataklizma esélye.”
Az Európai Unió jelenlegi formájában halálra van ítélve
Visszatekintve már világos – folytatta Kövér –, mit keres az „ever closer union” kifejezés az alapszerződésekben. Volt, aki már az első pillanatban az európai egyesült államok koncepciójában gondolkodott. „Mára pedig eljutottunk oda, hogy nem tudjuk, ki tolja a repülőt. A bürokrácia érdeke önmagában is az, hogy irányítson, ez minden birodalomban szükségszerűen így alakul. Ezzel szemben védtelenné kezd válni a nemzetállamok közössége, sőt, rajtunk kívül alig fedezik fel ezt a problémát.
Mintha az EU-t már a világkormányzás egyfajta regionális lerakataként akarnák működtetni.”
Kövér szerint Brüsszel egyetlen válságot sem volt képes jól kezelni. A demográfiai krízis megoldására például a migrációt erőltetik, ami totális félreértés. De nem volt sikeres a Covid-krízis esetében sem: a kutya nem kérdezte meg az illetékes biztostól, hogyan került 4 milliárd forintnyi pénz a családi számlájára a vakcinabeszerzések közepette. „Szeretnénk egy jobb Uniót, de az a jelenlegi formájában halálra van ítélve” – húzta alá.