Megyékből vármegyék lesznek, egyszerre tarthatják az önkormányzati- és az EP-választást

2022. június 21. 18:45

Alaptörvény-módosítást kezdeményezett Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője.

2022. június 21. 18:45
null

Két ponton változtathatja meg az Országgyűlés az Alaptörvényt, miután a Fidesz frakcióvezetője ma egy módosító javaslatot terjesztett be. A Kocsis Máté által jegyzett javaslat alapján ezentúl öt évente, egy időben tervezik megrendezni az önkormányzati és az európai parlamenti választásokat,

a magyar közigazgatás alapvető egységeit ezentúl a „megye” helyett a „vármegye” elnevezés illeti meg.

A módosító e második része nem előzmény nélküli, hiszen már az Alaptörvény megalkotása idején, 2011-ben felvetődött, hogy ismét visszavezessék a történelmi hagyományainknak megfelelő, és 1949 előtt hivatalosan is alkalmazott „vármegye” elnevezést. Ez akkor végül még nem került be az új alkotmányba, most azonban  megvalósulni látszik.

„A vármegye kifejezés a magyar demokrácia nemzeti karakterét erősíti”

A Fidesz frakcióvezetője a törvényjavaslat indoklásában kifejtette, a megyék elnevezése a magyar történelmi hagyományokra, a történeti alkotmányunk vívmányaira való tekintettel változik meg, hiszen a közigazgatásunk alapvető területi egységei az államalapítástól kezdődően egészen 1949-ig a vármegyék voltak.

A vármegye szó használatát a korábbi magyar alkotmányos és államigazgatási rendszerrel teljesen szakítani kívánó diktatórikus kommunista rendszer szüntette meg.

A javaslat indoklása úgy fogalmaz, „ A vármegye szó használatának visszaállítása a mai magyar jogrendbe biztosítja, hogy az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is továbbéljenek. Emellett a vármegye szó használata a nemzeti összetartozás eszméjét, közös történelmi emlékeink megőrzését és egyben a magyar demokrácia nemzeti karakterét is erősíti. A vármegye kifejezés használatával jobban hangsúlyozható, hogy a magyar államszervezés és államszerkezet központi gondolati motívuma a nemzeti szuverenitás és ezen keresztül az európai civilizáció sarokköveinek megvédése.

Vármegyéből megye, kormánymegbízottból főispán

A közigazgatási terminológia történelmi kifejezéseinek restaurációja nem idegen a Fidesz-KDNP kormányoktól. Ahogy arról a Népszava cikke alapján mi is beszámoltunk, a kedden benyújtott költségvetési törvénycsomag egyik módosító javaslata szerint a „kormánymegbízott” elnevezés helyett ismét bevezetnék a „főispán” elnevezés használatát. 

A Varga Mihály pénzügyminiszter által jegyzett javaslat indoklása szerint

a főispán elnevezést a történelmi hagyományok tisztelete és újjáélesztése jegyében vezetnék be.

„A főispán kifejezés visszaépítése a magyar jogrendbe lehetőséget teremt arra, hogy a mai magyar közigazgatás több szállal kötődjön a kommunizmus előtti magyar államigazgatás fogalmi készletéhez és ezáltal az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is továbbéljenek. Az európai országok esetében is számos példát találunk korábbi korokba visszanyúló kifejezések modern kori használatára” – fogalmazott a módosító indoklásában a pénzügyminiszter.

Az említett módosításokhoz hasonló volt az, amikor az egykori Kúria 2012-ben visszakapta eredeti elnevezését, miután 1949-től egészen odáig a Legfelsőbb Bíróság nevet viselte, valamint a „járások”, mint a megyénél egy szinttel kisebb közigazgatási egységek rendszerének szintén 2012-ben történt újbóli bevezetése.

Borítókép: Wikipédia

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 510 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
flesh ripper
2022. június 23. 07:41
A közösség, attól közösség, hogy múltja, hagyományai, történelme-története, szokásai, rítusai vannak. Közös múlt = közös jövő! Vannak olyanok, akik kacatnak tekintik a felmenők tárgyait, becses holmiit. Nos, ők a sehonnai lunpenprolik! Kidobjak, eltüzelik, vagy zsibvásárra viszik a nagyszülők könyveit, bibliáját, a katonai kitüntetéseket, a kis Bibliát, amit a dédapa rejtegetett a fogság idején. Haszontalan tárgy az ütött-kopott almárium, de jól ég a száraz fa. Pedig a gazdag, szerencsés, civilizált nemzetek fiai, múzeumokat emelnek ezeknek a tárgyaknak. Mint mi is! Emelkedünk, erősödünk és a múltunkra büszkék vagyunk. Másoknak, a történelem nélküli újnációknak, ki kell találniuk, hazudniuk kell a múltjukat - pl. "kontinuitás", dákok, mint az oláhok. Nekünk van nagyszerű, dokumentált és igazolt múltunk, dicső történelmünk, hagyományaink, erős, jól kipróbált államszervezeti struktúránk. Persze, permanens módon javítjuk, csiszoljuk, olajozottá tesszük, de a lényeg, a nemzeti jelleg és a folytonosság maradjon! Kinek kényelmetlen, kinek felesleges ez? Hát a lumpenproliknak!
Acélos Egon
2022. június 22. 18:46
A főispánt már végképp nem támogatom!
Brüsszelidemokrata
2022. június 22. 15:25
Németh Szilárd : pacalért felelős főispán Orbán Viktor: lopásért felelős főispán Szijjártó Péter: külispánokért felelős főispán Gyopáros Alpár: Modern települések fejlesztéséért felelős fősipán
fogas paduc
2022. június 22. 10:39
Hát igen, akárhogy is nézzük, az államiságunk több mint ezer éves... Erre szerintem büszkének kellene lenni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!