Baloldali politikusoktól hemzsegett Magyar Péter tüntetése (Videó)
Hadházy Ákos és Márki-Zay Péter után újabb ellenzéki sikerpoltikusok felbukkanása is várható volt az MTVA-székház előtt.
Csak a külképviseleti és átjelentkezéses választók szavazataival tudott több voksot szerezni saját városában a baloldal miniszterelnök-jelöltje. Ám erősen kétséges, hogy ezeknek a választóknak mindegyike hódmezővásárhelyi. Ha végül a városban több szavazatot is szerzett a baloldal miniszterelnök-jelöltje, az legfeljebb apró sebtapasz, hiszen a csongrádi körzetben fölényesen nyert a fideszes Lázár János.
Büszkén írta ki Facebook-bejegyzésében nemrég Márki-Zay Péter, hogy „Vásárhely megvan”, amellyel azt akarta jelezni, hogy Csongrád-Csanád megye 4. számú körzetén belül Hódmezővásárhelyen nagy nehezen, de sikerült megelőznie a hivatalos végeredmény szerint az egyébként a mandátumot simán elhozó fideszes Lázár Jánost.
Márki-Zay ezzel szemben csak a szavazatok 39,58 százalékát tudta begyűjteni (21 285 szavazat).
Megnéztük, hogy a Hódmezővásárhely központú, de további 18 települést magában foglaló választókerületen belül, hogyan szerepelt a baloldal jelöltje saját városában. Itt 51 szavazókörben lehetett voksolni, ebből egy a külképviseleti és átjelentkezéses szavazóknak volt fenntartva.
Ezt a szavazókört leszámítva Márki-Zay 11672 szavazatot kapott, míg Lázár János 11922 voksot,
Most külképviseleti és átjelentkezéssel szavazók voksait is tartalmazó , hódmezővásárhelyi 49. szavazókör szavazatait is hozzáadták ezekhez. Ebbe a szavazókörben az 1774 érvényes szavazatból Márki-Zay 1043, míg Lázár 595 szavazatot szerzett. Összesen így a baloldal jelöltje 12715 szavazatot kapott a város szavazóköreiben, míg Lázár 12517-et.
Ám a 49. szavazókörben csak 190 olyan választópolgár szerepelt a névjegyzékben, aki valóban a városban, annak is ebben a körzetében lakik. Közülük 119 fő szavazott végül.
Ha az 1774-ből levonjuk ezt a 119 voksot, akkor 1655 szavazat marad. Csakhogy ezek mögött a voksok mögött egyáltalán nem biztos, hogy vásárhelyi lakosok vannak, hiszen a 4. számú körzet minden külképviseleti és átjelentkezéses szavazatát ennek a szavazókörnek a voksaihoz adták hozzá.
Mindez azt jelenti, hogy erősen sántít Márki-Zay Péter győzelmi jelentése, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy valóban megszerezte a többséget a városban. Ráadásul, ha így is van, ez legfeljebb apró sebtapasz, miután a körzetet, és az egész választást is elvesztette, szövetségeseivel együtt.
Márki-Zay „ünnepét” tovább rontja, ha egy pillantást veszünk a listás szavazatokra is. Ahogy egy vásárhelyi politológus-olvasónk, Herczeg Sándor felhívta figyelmünket: mennyiben Márki-Zay Péter úgy számol, hogy a külképviseleteken és az átjelentkezett módon szavazó 1655 választó hódmezővásárhelyi, s ezért ő nyert egyéniben a városban, akkor nyilván azt sem vitatja, hogy ezen választók listás szavazata pontosan ugyanúgy Hódmezővásárhelyhez számolandó a teljes szavazóköri voksokkal együtt.
Ennek alapján pedig Hódmezővásárhely 51 szavazókörében – a 49. szavazókörben most hozzáadott 1655 vokssal együtt – a
Azaz ha Márki-Zay narratíváját követjük, kijelenthető: a választást az általa vezetett ellenzéki szövetség pártlistán Hódmezővásárhelyen elvesztette, a Fidesz-KDNP pedig megnyerte.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor