A Politico a saját kárán sem tanul: ezúttal Magyar Pétert jelölték ki az új reménységüknek
A brüsszeli lap nagyon sok baloldali politikusban bízott már.
A politikai elemző úgy látja, hogy elsősorban a 2018-as Jobbik és LMP önálló arcélét hiányoló szavazók maradhattak távol az összefogástól. Ceglédi szerint nem Márki-Zay Péter kizárólagos hibája a vereség, de kétségtelen tény, hogy a csökönyös ragaszkodása a maratoni beszédekhez, a sértő témákhoz és megfogalmazásokhoz rontott a helyzeten. A vesztes pártelnököknek illene felajánlaniuk a lemondásukat, de több párt esetében sem látszik, hogy ebben az esetben ki tudná átvenni a helyüket – mondta lapunknak Ceglédi Zoltán.
Mi történt a választáson? A Mandiner a magyar nyilvánosság neves szereplőit kérdezi meg új sorozatában a választás tanulságairól. Újabb interjúalanyunk: Ceglédi Zoltán, politikai elemző, publicista, humorista.
***
Sokan keresik az eredmények fényében a választ arra, hogy hová tűnhetett többszázezer ellenzéki szimpatizáns, akiknek csak egy részéről gyaníthatjuk, hogy hová szavazhattak. Ön szerint mi történhetett a többiekkel?
Közvetlenül a 2018-as választás után több párt is „felrobbant”. Az LMP-t belülről verték szét, az egyik legtisztességesebb és legkeményebben dolgozó politikust, Szél Bernadettet megalázva. A küszöböt 2018-ban még magabiztosan, hét százalék fölötti eredménnyel megugró párt egy év múlva, az EP-választáson két százalékra esett vissza. A Jobbikot is lefejezték, a közel húsz százalékos eredményt hozó Vona Gábor távoztával egy év múlva 6,3 százalékot tudtak csak produkálni. Az az állításom, hogy
Röviden: elsősorban a 2018-as Jobbik és LMP önálló arcélét hiányoló szavazók maradhattak távol az összefogástól.
Többször hangoztatta, hogy Márki-Zay rossz választás volt. Ő a legnagyobb felelőse a kudarcnak? Ha más a miniszterelnök-jelölt, akkor szorosabb lehetett volna az eredmény, vagy akár győzhetett is volna az ellenzék?
Nehéz elképzelni, hogy önmagában más jelölt az egymilliós szavazatkülönbséget képes lett volna legyűrni. Ezért nem is Márki-Zay Péter kizárólagos hibája a vereség, de kétségtelen tény, hogy a csökönyös ragaszkodása a maratoni beszédekhez, a sértő témákhoz és megfogalmazásokhoz rontott a helyzeten. Ennél Dobrev Klára fegyelmezettebb, Karácsony Gergely pedig szelídebb lett volna. A fő gond persze az volt, hogy egy alapvetően baloldali szavazókat elérő
Le kellene-e mondaniuk az ellenzéki pártelnököknek?
A Momentum és a Jobbik tisztújításra készül a közeljövőben, Karácsony Gergely nyárig tartja meg pártvezető mandátumát, aztán nem indul újra. E három helyen tehát lehet mód legalább részleges váltásra, ha a tagok is így akarják – de jelentősen más a felelőssége a pár hónapja elnöklő Donáth Annának, mint a már a pártjaik EP-kudarca után is pozícióban maradó vezetőknek.
de akár ennek a hiányát, akár az esetleg elmaradó váltást is magyarázhatja a tény, hogy több ellenzéki párt is olyan állapotban van, hogy nem látszik, ki vehetné át az irányítást.
Kép forrása: Ceglédi Zoltán Facebook-oldala