Semmi nem elég: Ukrajnának még több lőszerre, légvédelemre, kiképzett katonára van szüksége az EU főképviselője szerint
Kaja Kallas úgy véli, ha Európának nem sikerül elrettentő erővel hatnia, az veszélyes üzenetet küldhet az agresszoroknak.
Márki-Zay Péter többször is kifejtette, hogy milyen módszerekkel segítené Ukrajnát az orosz-ukrán háborúban.
A baloldali miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter többször is háború párti nyilatkozatokat tett a kampány során. Elmondta, hogy szerinte a magyar fiataloknak a vér fontosabb, mint az olaj.
A háború kirobbanását követően Márki-Zayt a Partizán műsorában kérdezte arról Gulyás Márton, hogy miniszterelnökként segítené-e Ukrajnát a háborús konfliktus megelőzésében. Válaszában Márki-Zay leszögezte:
„Mindent, amit a NATO szövetségi rendszere megenged, azt nagyon szívesen segítenénk.”
A műsorvezető konkrétan rákérdezett a baloldal miniszterelnök-jelöltjétől, hogy „akár katonai segítséget is biztosítanál-e?”
Márki-Zay először annyit mondott: „hogyha nem Putyin ügynökeként működne Magyarország, akkor természetes, hogy a NATO tagjaként, minden módon, amit a NATO eldönt azon belül a szövetség keretein belül, mindenféle segítséget megadhat Ukrajnának”, azonban Gulyás ismét rákérdezett: „Akár katonait is?”
„Hát, hogyha a NATO úgy dönt, akkor akár katonait is”
– válaszolta a baloldal miniszterelnök-jelöltje.
Márki-Zay az ATV Egyedes beszéd című műsorának korábbi adásában azt is elárulta, fegyvereket is adna Ukrajnának. Az adás során a műsorvezető megkérdezte a baloldal miniszterelnök-jelöltjét, „ha önön múlna, adna fegyvereket Ukrajnának?”
Márki-Zay Péter válaszában itt is leszögezte, szerinte „a NATO-tagság kell, hogy meghatározza ezt a döntést is.”
„Tehát, amit a NATO tesz, azt kell tennie a magyar kormánynak is ebben az esetben. Értem” – foglalta össze a műsorvezető.
„Pontosan, azt kell, abszolút. A NATO közös döntéseit kell végrehajtsa Magyarország is. Tehát, hogyha a NATO úgy dönt, hogy akár fegyverekkel is támogatja Ukrajnát, akkor természetesen ezt mi is támogatni fogjuk” – hangsúlyozta a baloldal minisztelnök-jelöltje.
Ezen állítását Márki-Zay Péter egyébként a Tagesspiegelnek is elismételte. Úgy fogalmazott: „néhány héttel ezelőtt még azt mondtam, mi is támogatjuk a békés, közös érdekeken alapuló gazdasági és kulturális együttműködést Oroszországgal. Nos, ez a jelenlegi válsággal megváltozott. Természetesen
Magyarországnak, mint NATO- és EU-tagnak, csatlakoznia kell minden Oroszország elleni szankcióhoz. Ez elvi kérdés – még akkor is, ha ez gazdaságilag árt nekünk. A fegyverszállításokat is támogatnám,
amennyiben a NATO és az EU e mellett döntene. Mindig a közös döntéseket követnénk.”
A baloldali tömbön belül nincs egyedül Márki-Zay a fenti háborús álláspontjával. Fekete-Győr András például már februárban a fegyverszállításokat szorgalmazta. Gyurcsány volt honvédelmi minisztere, Juhász Ferenc és uniós képviselője, Rónai Sándor is fegyvereket szállítana Ukrajnába. A Jobbik alelnöke pedig egy múlt heti lakossági fórumon arról beszélt, hogy hivatásos NATO-katonákat küldene Ukrajnába az oroszok ellen harcolni, de saját hozzátartozóit megkímélné a harcoktól. A március 15-i ellenzéki gyűlésen aztán Iványi Gábor is csatlakozott, aki „nemzeti szégyennek” nevezte, hogy Magyarország nem szállít fegyvereket Ukrajnának.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt