Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Hortay Olivér úgy véli, Lengyelország és Bulgária esete intő példa kell legyen.
Ahogy arról már írtunk, Oroszország nem szállít gázt Lengyelországnak és Bulgáriának a Jamal-gázvezetéken. Hortay Olivér, a Századvég elemzője szerint az intézkedés a rubelben történő fizetéssel kapcsolatos vita első fizikai következménye. Azt írja, pénteken az EU kiadott egy útmutatást, ami szerint Oroszország javaslata, miszerint a tagállamok egy speciális számlán továbbra is tetszőleges valutában fizethetnek a Gazprombanknak, ami ezt automatikusan rubelre váltja, nem sérti a szankciókat.
Új lengyel szakciók, orosz válasz
Hortay hozzátette: a fenti döntés ellenére néhány ország jelezte, hogy így sem tesz eleget az orosz igénynek. Arról, hogy – Lengyelországon és Bulgárián kívül – melyik országok ezek, egyelőre nincs hivatalos lista.
Oroszország válasza a Fehéroroszország irányából Lengyelországba érkező Jamal-vezeték leállítása volt. Az elemző úgy látja, a Jamalon az elmúlt időszakban kis mennyiségű gáz érkezett Lengyelországba, így az intézkedésnek várhatóan nem lesznek súlyos ellátási következményei. Lengyelország eddig is Németországon keresztül szerezte be az orosz eredetű földgáz jelentős részét és év végére tervezte a Jamal-vezetéken történő vásárlások teljes leállítását.
A lengyelek jobb helyzetben, Bulgária helyzete aggasztóbb
Hortay szerint a Jamal szállítások kiváltását segíthetik a lengyel LNG kapacitások, az októberi indulással tervezett új norvég vezeték és a meglévő, cseh összeköttetés. Lengyelországnak tehát viszonylag kevés gáz kiváltásával és árnövekedéssel (a hírre 15 százalékos áremelkedés volt tapasztalható a holland gáztőzsdén), Oroszországnak pedig minimális bevételkieséssel és a nem teljesítésből fakadó jogi következményekkel kell szembe néznie.
Bulgária helyzete aggályosabb, hangsúlyozza az elemző, mert gázigényének több, mint 90 százalékát az orosz szállítások fedezik. A bolgár kormány eddig mindössze azt jelezte, hogy lépéseket tesz az orosz gáz helyettesítése érdekében, írja. „Az intézkedés Magyarország szempontjából is növeli a kockázatokat, mert hazánkba déli irányból Bulgárián keresztül érkezik a gáz. Ami bizalomra adhat okot, hogy sem Oroszországnak, sem Bulgáriának nem érdeke a további országokba történő szállítások korlátozása. Az intézkedés tehát leginkább
egy figyelmeztetés Európának: ha a kifizetések veszélybe kerülnek, Oroszország le fogja állítani a gázszállításokat”
– zárja elemzését Hortay Olivér.
Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan