Az senkit sem lep meg, hogy a kisebb települések világa a legalapvetőbb bázisa volt a történelmi Fidesz-KDNP április 3-i győzelemnek. Nélkülük nem volna két kivétellel (Baranya megye és Csongrád-Csanád megye 1-es számú választókerület) minden vidéki választókerület narancsszínű a térképen. De az is bizonyos – bár kevesebben tudják –, hogy ha a megyeszékhelyeken, illetve megyei jogú városokban általában nem népszerűbb a kormányerő minden más formációnál, akkor nincs bő kétharmada a parlamenti patkóban. De lett, miután
olyan nagy volt a jobboldali előretörés még az ellenzéki vezetésű városokban is.
Hazánkban 25 tagja van a megyeszékhelyek, megyei jogú városok „klubjának”, amelybe immár Baja és Esztergom is beletartozik. E negyedszáz város közül csak Pécsett, Dunaújvárosban és Szegeden nem értek el többséget a Fidesz-KDNP-re leadott listás szavazatok.
Nem ismétlődött 2019 ellenzéki előretörése
Ezt a jobboldal szempontjából impozáns eredményt sem várta senki azután, hogy 2019-ben, a helyhatósági választásokon így-úgy, de az ide tartozó városok körülbelül felét elragadták az akkor már közösen induló ellenzéki pártok. Az ellenzék kifejezetten abban reménykedett, hogy az érintett választókerületekben – hiszen ezek a városok választókerületek székhelyei – idén április 3-án sikerül megszerezni az egyéni országgyűlési képviselői mandátumot is. Nem ez lett a tendencia, az esetek túlnyomó többségében
még akkor is a kormánypártoké lett volna a parlamenti hely, ha e városokról leválasztják a környező kistelepüléseket.
Zala megye 1-es számú, zalaegerszegi székhelyű választókerületében a szavazópolgárok mintegy 60 százalékát a megyeszékhely adja. A körzetben Vigh László fideszes országgyűlési képviselő csaknem 56,8 százalékos eredménnyel nyert, megújítván mandátumát. Fő ellenfele, Csidei Irén (DK) mindössze 30,95 százalékra volt képes.
A kormánypártok iránti rokonszenv tekintetében Zalaegerszeg áll az élen a 25 megyei jogú város, illetve megyeszékhely sorában, itt csaknem 50 százalékos arányban szavaztak a Fidesz-KDNP-re.
„Bebizonyosodott – nyilatkozza a Mandinernek Balaicz Zoltán polgármester, a Fidesz helyi csoportjának elnöke –, hogy az ellenzék országosan rossz következtetést vont le az önkormányzati választásokból.
Az emberek alaposan megfontolták, kire bízzák hazánk irányítását, nemzetünk sorsát.
Látható volt, mennyit fejlődtek az önkormányzati ciklus felére a jobboldali, illetve ellenzéki vezetésű városok. Utóbbiak esetében tapasztalták: az egyes városvezetések nem ritkán belháborúkkal, pozícióharcokkal voltak elfoglalva és egyébként sem mutatott túl sok eredményt.”