Bródy János keményen megkapta a magáét, dőltek a tabuk a Kontextusban
A költő és irodalomtörténész szerint a magyarság léte most is a kultúrán múlik.
A baloldal követelései a márciusi energiakiadásokat hatszorosára, átlagosan 22 ezer forintról 134 ezer forintra emelné.
Mint arról Századvég csütörtökön publikált kimutatása is beszél, a rezsicsökkentési programnak köszönhetően a magyar családok nem szembesülnek közvetlenül az európai energiaválság és az orosz–ukrán konfliktus okozta drasztikus energiapiaci áremelkedéssel. A lakossági szükségleteket a tavaly nyáron megkötött hosszú távú orosz gázszerződés fedezi, aminek felmondása piaci beszerzésre kényszerítené az energiaszolgáltatókat.
A háború kirobbanása óta több baloldali képviselő az azonnali gázembargót sürgette. A követelés megvalósulása és az azzal járó, piaci beszerzésekre történő váltás, már márciusban jelentős többletköltséget okozott volna a hazai lakosságnak. A gázfogyasztó háztartások jelenleg átlagosan havi 13 ezer forintról kapnak számlát.
– olvasható a kutatásban.
Mivel a fogyasztott gáz mennyiségére a legnagyobb hatással a háztartásban élők létszáma van, a baloldali javaslat fokozott terhet róna a nagycsaládosokra – húzták alá. Míg a piaci beszerzés egy egyedül élőnek 60 ezer forintos díjemelkedést okozna, egy nyolcfős nagycsalád gázszámlája csaknem 138 ezer forinttal növekedne.
A Századvég emlékeztet: a baloldal miniszterelnök-jelöltje több ízben arról nyilatkozott, hogy megszüntetné a rezsicsökkentést és helyette piaci árakat vezetne be, ami a korábbiakban bemutatott lakossági gázfogyasztás mellett az áramfogyasztást is érintené. Amennyiben márciusban piaci alapú árszabályozás működött volna, a napokban megérkező
A gázhoz hasonlóan, a fogyasztást a villamos energia esetében is leginkább a háztartás létszáma befolyásolja. Egy egyedül élő jelenlegi 6 ezer forintos számlája 26 ezer forintra, egy nyolcfős nagycsalád számlája pedig 18 ezer forintról 76 ezer forintra növekedne.
A Századvég összesítése szerint ez azt jelenti, hogy a baloldal követelései a márciusi energiakiadásokat hatszorosára, átlagosan 22 ezer forintról 134 ezer forintra emelné. Egy egyedül élő összesített költsége a jelenlegi 16 ezer forintról 95 ezer forintra, egy nyolcfős, nagycsaládos háztartás ráfordításai pedig 40 ezer forintról 236 ezer forintra növekednének.
Módszer
A piaci árszabás alapján kalkulált tarifák meghatározásához az Eurostat által közölt 2021 első félévi lakossági villamosenergia- és földgázdíjak komponenseiből, az „energiadíj” tételt a Hungarian Power Exchange és a CEEGEX Közép-Európai Gáz Tőzsde 2022. márciusi átlagárai alapján korrigáltuk. A tarifák áfakomponensének mértékét arányosan módosítottuk. Az euróárfolyamot a Magyar Nemzeti Bank adatainak havi átlaga alapján számoltuk. A háztartások kiadásainak jövedelmi és együttélési bontását a Központi Statisztikai Hivatal 2019-es Háztartási költségvetési és életkörülmény adatfelvétele alapján végeztük.
Nyitókép: Frank Rumpenhorst / DPA / AFP