Talabér Krisztián, a Társadalomkutató elemzője arra mutatott rá, hogy fokozatosan zuhant az elmúlt fél évben a baloldal támogatottsága. Míg 2021 őszén a biztos szavazók 46 százaléka adta volna a voksát a baloldalra, addig idén januárban már csak 43, márciusban pedig csupán 41 százalékuk. Eközben a kormányoldal stabilan 51-52 százalékon mozgott.
Nagy Dániel, a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatási igazgatója közölte: felméréseik alapján
a legvalószínűbb listás eredményeket tekintve a Fidesz 47, míg az ellenzék 42 százalékon áll.
A Nézőpont mandátumbecslése szerint az egyéni választókerületekben a Fidesz-KDNP 73 mandátumot, míg az ellenzék 33-at nyerhet majd meg.
Az országos listán döntetlent (46-46 mandátumot) prognosztizál a Nézőpont, ami azt jelenti, hogy az összarányokat tekintve a kormányoldal 119, míg az ellenzék 79 parlamenti mandátumot szerez majd.
Becsléseik szerint a Fidesz-KDNP országos listája mellé 2,6 millióan, míg az ellenzék listája mellé 2,3 millióan húzzák be majd az ikszet.
Stratégiai nyugalmatlanság
Az eredmények ismertetése előtt megtartott kerekasztal beszélgetésen Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója arról beszélt, hogy egyértelműen az orosz-ukrán háború, a konfliktushoz való viszonyulás és a miniszterelnök-jelöltek személye a választás két legfontosabb szegmense. Ahogy fogalmazott: „míg Orbán Viktor a stratégiai nyugalmat, Márki-Zay Péter a stratégiai nyugalmatlanságot képviseli.” Mráz arra hívta fel a figyelmet, hogy a baloldal miniszterelnök-jelöltjének az lett volna a feladata, hogy a jobboldalról is hozzon el szavazókat, de ez nem sikerült, sőt.
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója emlékeztetett:
a Fidesz 2006 óta tizenhárom különböző szavazást vagy választást nyert meg, ami azt jelzi, hogy a választók honorálják a kormányzati teljesítményt.
Ehhez jön hozzá az egyes ügyekhez kapcsolható narratíva-alkotási képesség, ami ugyanakkor hiányzik az ellenzéknél.
Szánthó arra az érdekességre is felhívta a figyelmet, hogy az ellenzéki jelöltek plakátjairól az utóbbi hetekben eltűnt Márki-Zay Péter. Szánthó szerint a baloldal miniszterelnök-jelöltjének megnyilvánulásai jól láthatóan rombolták a baloldali tábor aktivitását és az elkötelezettséget. „Márki-Zaynál az ország vezetésére való képesség hiánya mutatkozik meg” – mondta Szánthó. A választásokkal kapcsolatban a mozgósításra hívta fel a figyelmet, emlékeztetve a húsz évvel ezelőtti választásra.