Majdnem másfél évvel ezelőtt fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely véget vetett a börtönzsúfoltság kapcsán a rossz elhelyezési körülményekre alapozott kártérítési perhullámnak, amely már üzleti tevékenységgé nőtte ki magát.
A törvénymódosítás előtti években hazai elítéltek – erre szakosodott ügyvédek és egyes civil jogvédő szervezetek segítségével – 12 ezer pert indítottak a magyar állam ellen, amelytől
nagyjából tíz milliárd forintot pereltek ki az Emberi Jogok Európai Bíróságának közreműködésével.
A strarsbourgi bíróság a végén már futószalagon ítélte meg a kártérítéseket, miközben az áldozatok és az ő hozzátartozóiknak a kártalanítására szinte semmi nem jutott.
Először Orbán Viktor miniszterelnök 2020 januári sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy véget vetnek ennek a folyamatnak, amely joggal váltottak ki a társadalom felháborodását. Ezek után márciusban leállították a kártalanítások kifizetését, a kormány pedig nekilátott egy új szabályozási rendszer kialakításának, amellyel párhuzamosan tovább folytatódott a büntetés-végrehajtási intézetek fejlesztése-bővítése. Ennek keretében több, mint háromezer új férőhelyet alakítottak ki a hazai börtönökben.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) kérdésünkre közölte: jelenleg egyetlen bv-intézetben sincs olyan zárka, amely zsúfolt lenne. Így a férőhely-bővítési projekt megvalósítása óta
a fogvatartottak nem nyújtottak be olyan kérelmet, mely megalapozottá tette volna a jogszabályban előírt élettér hiánya miatti kártalanítási összeg kifizetését.
Az Országgyűlés 2020 decemberében fogadta el a vonatkozó törvénymódosítást, amelynek alapvető célja, hogy az elítéltek helyett a bűncselekmények áldozatainak, sértettjeinek igényei kerüljenek az első helyre.
A módosítás alapján az elítélti kártalanításokból először az áldozati igényeket kell kielégíteni, majd az egyéb tartozásokat.
A kártalanítási összegeket nem lehet ügyvédi számlákra utalni,
azok fogvatartott elítéltek esetén kizárólag az elítéltek büntetés-végrehajtási intézetek által kezelt letéti számláira, szabadlábra helyezésüket követően pedig olyan fizetési számlára kerülhetnek.
Ez azonban sokaknak nem tetszett, így a Magyar Helsinki Bizottsággal és a TASZ-al együttműködő Karsai Dánielnek sem, akinek ügyvédi irodája egy összesítés szerint az élmezőnyben volt a magyar állammal szembeni perképviseletben.