Tusk: „Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország potenciáljától!"
A lengyel miniszterelnök azt is kijelentette: az illegális migrációt nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni.
Az osztrák lap R. Daniel Kelement, a philadelphiai Rutgers Egyetem politológusát idézi, aki szerint a magyar miniszterelnökkel sikerül az orosz elnöknek aláásnia az európai biztonságpolitikát.
Vlagyimir Putyin kedden először beszélt nyilvánosan az ukrajnai válságról december óta – és nemcsak az volt figyelemre méltó, amit mondott, hanem az is, hogy ki állt mellette, írja a Kurier. A szerző szerint ez egy egyértelmű üzenetet hordozó fellépés volt, amelyet gúnyos jelnek nevezett. Orbán Viktor, aki nemcsak az EU, hanem a NATO képviselője is, állt a Kreml vezetője mellett – és feltűnően hallgatott, amikor Putyin kirohanásai elhangoztak. Ő volt az első nyugati kormányfő, akit meghívtak Moszkvába az ukrán határon történt eszkaláció óta – mivel
Putyin trójai falovának tartják Európában”,
ahogy R. Daniel Kelemen, a philadelphiai Rutgers Egyetem politológusa nevezi. Orbánnal sikerül Putyinnak aláásnia az európai biztonságpolitikát – mondta a politológus. A szerző szerint ebben kedden sikerrel járt.
Orbán Viktor nem bírálta Putyint, csak arról beszélt, hogy békemisszió a moszkvai látogatása, és a magyar modellt hangsúlyozta, amely szerint NATO-tagként is lehet baráti viszonyban lenni a Kremllel. Magyarország miniszterelnöke a szerző szerint elővigyázatosságból ellenezte a szankciókat: azok szerinte csak kudarcot vallanának, és dicsérte Oroszország gazdaságát, amely sokkal erősebb, mint azt a Nyugat gondolja. Magyarország már a látogatás előtt egyértelmű jeleket küldött a többi NATO-tag elégedetlenségére azzal, hogy elutasította a NATO-csapatok állomásoztatását saját országában – tette hozzá a szerző.