A Szlovák Nemzeti Tanács eltörölte a kettős állampolgárság szigorú tilalmát, amit 2010-ben Robert Fico kormánya vezetett be. Fico törvénye reakció volt a magyar jogszabályra, amely lehetővé tette a Magyarországon nem élő határon túli magyarok számára az állampolgárság felvételét. Ez azonban számos olyan szlovák állampolgár élethelyzetét megnehezítette, akik hosszabb ideje Nagy-Britanniában, Németországban vagy Csehországban élnek. A szerdán elfogadott törvény nem állítja vissza a 2010 előtti állapotot, hanem csak enyhíti a 2010-ben bevezetett tilalmat.
Újonnan nem fogják elveszíteni a szlovák állampolgárságukat azok a személyek, akik a másik ország állampolgárságának a felvételekor legalább öt éve lakhellyel rendelkeznek az adott országban. A törvénymódosítást a koalíció több politikusa, emberi jogi szakemberek és a parlamenten kívüli magyar Szövetség is kritizálta. Gyimesi György (OLaNO) képviselő ismételten azt állította, hogy egy ilyen jogszabály magyarellenes és főleg Ivan Korcokot (szlovák külügyminiszter) vádolta a keresztülviteléért, bár a törvényt Roman Mikulec (szlovák belügyminiszter) nyújtotta be.
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke, a jogszabály elfogadása után azt mondta, hogy azok a képviselők, akik megszavazták ezt a törvényt, nem lehetnek Európa-pártiak. Gyimesi a törvény elfogadását azzal kommentálta, hogy a szlovákiai magyarok még mindig másodrendű állampolgárok Szlovákiában. A jogszabály-módosítás több kritikusa szerint ez a törvény sem oldja meg a külföldön élő szlovák állampolgárok problémáját, ráadásul alkotmányellenes is. Petőcz Kálmán emberi jogi szakértő azt állítja, hogy ezen törvény alapján is alkotmányellenesen fogják megfosztani az embereket a szlovák állampolgárságuktól, mivel az alkotmány értelmében senki sem fosztható meg az állampolgárságától az akarata ellenére.
Nyitókép: MTVA Fotó: Molnár-Bernáth László