A közgazdász azt mondta a Népszavának, az ellenzéknek óvatosan kellene bánniuk egyes ígéretekkel, mert hamar kiderül, nem tudják őket teljesíteni, és akkor becsapottnak érezhetik magukat az emberek.
„Akadhat néhány kiragadott példa, amiből a magyar gazdaság kedvező állapotára lehetne következtetni. Ilyen, hogy az ország termelési szintje elérte a világjárvány előttit, vagy, hogy soha nem volt ilyen magas a foglalkoztatottak száma. Azonban a történetnek van egy másik szála is, amely korántsem olyan kedvező, mint ahogy azt a kormány állítja” – jelenti ki a Népszavának nyilatkozva Csaba László.
A közgazdász professzor szerint az elmúlt időszak ugyanis a költségvetési tartalékok feléléséről szólt. A Magyar Nemzeti Bank vezetése nagy nyomású gazdaságot emlegetett, a valóság ezzel szemben az, hogy a laza fiskális politika az ugyancsak laza monetáris politikával párosult. A kormány az ingyen pénznek számító uniós forrásokra, valamint a külföldön dolgozó magyar munkavállalók hazautalásaira épített, s emellett a nemzetközi piacokon is kedvező feltételek mellett lehetett forrásokhoz jutni, s ennek a rengeteg pénznek az elköltése sok mindent elbírt.
Csaba azt mondja, egy olyan időszakban, amikor a gazdaság egy év alatt 6 százalékkal bővül, és ugyanakkor a GDP arányos államháztartási hiány 7 százalékkal növekszik, akkor furcsa, hogy
Ugyanakkor nem vitatja, hogy a 13. havi nyugdíjat oda kellett adni az időskorúaknak, mert a nyugdíjasok négyötöde rossz helyzetben van, alacsony a nyugdíjuk. Azonban a kormányt korántsem ennek a helyzetnek némi enyhítési szándéka vezette, hanem az, hogy a választási költségvetésük elveit követve befolyásolják, hogy április 3-án a nyugállományban lévő, s a többi megemelt jövedelmű tudja majd, hogy hová húzza be az x-et.
A három hónapra elrendelt élelmiszerár-stopnál is kilóg a lóláb – véli. A csirke far-hát árának befagyasztása, mint az infláció megfékezésére tett lépés valóban nevetséges. Ez korlátozott időtartamú „fogyasztóbarát” akció, azonban a 13. havi nyugdíj, vagy a 25 éven aluliak személyi jövedelemadó mentessége nem egy egyszeri lépés, hanem ezentúl ezzel a kiadással a jövőben minden kormánynak az éves költségvetés készítésekor számítani kell majd, mint szerzett jogra. Az a veszély fenyeget – fogalmaz –, hogy a kormánynak nem lesz miből ösztönözni a gazdaságot, ha ismét visszaesés lesz. Akármelyik politikai erő nyeri is meg a választásokat 2022 tavaszán, mindenképpen megszorító intézkedések megtételére fog rákényszerülni, jelenti ki a közgazdász. Célszerű lenne, ha a jelenlegi
S óvatosan kellene bánni azokkal az ígéretekkel is, hogy „mi is végrehajtunk bérrendezéseket, csak sokkal okosabban, mint a jelenlegi kormány”. Csaba László szerint hamar ki fog derülni ugyanis, hogy ez nem fog menni, s akkor becsapottnak érezhetik magukat az emberek.
(Fotó: MTI)