Orbán Viktor attól tart, hogy elveszíti az április 3-ai parlamenti választásokat, ezért a miniszterelnök adókedvezményekkel kíván „pontokat szerezni” – írja a Tages-Anzeiger. Emellett befagyasztják az élelmiszerárakat is „a családok pénztárcájának védelme érdekében”. A cikk szerzője szerint 2010 óta először fordul elő, hogy a jobboldali konzervatív miniszterelnök leváltása karnyújtásnyira került. Emiatt egyrészt szokás szerint egy társadalmi csoport elleni éles támadással reagál, amely az LMBTQ-közösség ellen irányul – jegyzi meg.
A kampány csúcspontja a népszavazás lesz,
amelyet a parlamenti választások napjára tűznek ki. Azonban ez aligha lesz elég ahhoz, hogy a szavazókat az urnákhoz vezesse – vélekedett a szerző.
Bíró-Nagy András, a Policy Solutions agytröszt vezetője meg van győződve arról, hogy Orbánnak ezúttal hiányzik a választási kampányához szükséges döntő narratíva. 2018-ban a migrációval, az EU-val és Soros György ellenségképével, 2014-ben a közüzemi költségek csökkentésével mozgósított. Ezúttal azonban a választók a magas inflációtól és a gazdasági helyzet általános romlásától tartanak. Az elmúlt tíz évben a költségvetési politika az államháztartási hiány csökkentésére irányult, bár a szerző szerint néha meglehetősen szokatlan eszközökkel, például a külföldi vállalatokra kivetett különadókkal vagy a magánnyugdíjpénztárak megszüntetésével. A hiány felszámolása a világjárvány kitöréséig nagyjából sikeres volt. Most minden héten adókedvezményeket jelentenek be. A hiány pedig már a második egymást követő évben toronymagasan növekszik.
Orbán a jelenlegi jóléti intézkedéseket a virágzó gazdasággal indokolja.
A Bloomberg „7,5 milliárd dolláros fordulatnak” nevezi Orbán taktikáját, hogy így segítse a választások megnyerését. Kovács Zoltán viszont azt közölte az angol nyelvű lappal, hogy a számok önmagukért beszélnek, és azért cselekszenek így, mert megengedhetik maguknak. A szerző szerint azonban a helyzet ennél természetesen bonyolultabb. Jelenleg például a baloldali Népszava amiatt fejezte ki aggodalmát, hogy milyen következményekkel járna a következő törvényhozási időszakra nézve, ha radikális költségvetési megszorítások válnának szükségessé a hiány leküzdése érdekében. Egyes ellenzéki politikusok úgy vélik, hogy talán jobb volna a Fidesznek és Orbánnak nyernie – és hagyni, hogy „maguk takarítsák el a saját mocskukat”. Krekó Péter, a Political Capital politológusa arra emlékeztetett, hogy Orbán a választások előtt éveken át ostorozta a szocialistákat és „újraelosztó” politikájukat, most pedig ő maga teszi ezt.