Mártha Imre saját honlapján – marthaimre.com – szerepel egy 2009 augusztusában vele készült Playboy-interjú – a kérdező Havas Henrik volt –, amelyből sok minden kiderül a főváros hatalmas közszolgáltatási cégét vezető menedzserről, aki elképesztő luxuskörülmények között éli mindennapjait. A Gyurcsány-fiókának is nevezett Mártha a cikk születésekor 34 évesen a Magyar Villamos Művek, az ország legnagyobb vállalatának a vezérigazgatója volt.
Még válság idején is furcsállta, hogy kevesebb a fizetés
A hatalom és a pénz már akkor is fontos szempont volt a számára, bár az elsőről elismerte, hogy az a pozícióval áll összefüggésben. Azt vallotta, a visszahívási idő számít, őt az akkori miniszterelnök – amennyiben Magyarországon tartózkodott – egy-két nap alatt hívta vissza, a pénzügyminisztert viszont azonnal kapcsolták, ha nem volt elfoglalva. Mártha még a 2008-as gazdasági válság közepén is zokon vette, hogy a 2,8 milliós fizetését 2 millió alá csökkentik, és megjegyezte, hogy a román kollégája kétszer annyit keres, a sokkal kisebb magyarországi E.ON főnöke pedig a többszörösét az övénél. Bár azt nyilatkozta, hogy mindez nem foglalkoztatja, de furcsállotta, hogy a kormány azt követően csökkentette a fizetéseket,
amikor a bulvár elkezdte verni a tamtamot”.
Emlékezetes: a 2008-as gazdasági válságot követően az Európai Unió tagországaiban 5 millióval, az OECD tagállamaiban pedig közel 20 millióval nőtt ennek következtében a munkanélküliek száma.
Utána úgy fogalmaz, elfogadja a döntést, de célszerűtlennek tartja. Hozzátette azt is: az MVM vezérigazgatói posztja a szakmában a csúcsot jelent, olyan, mint a bankároknál a jegybanki pozíció.
Ingatlanokat adott el a családja
Egyébként a külföldi középiskolai tanulmányait abból tudták finanszírozni, hogy eladták a nagyszülei hajdúszoboszlói nyaralóját és a szülei családi házát. Az angol gimnázium után felvették Cambridge-be közgazdász szakra, ahol (1993-as árfolyamon) 10 millió forint volt egy év tanulmányi díja. Pánik tört ki a családban, mert már nem volt mit eladni, de a brit külügyminisztérium fizette a taníttatását. De – nyugtatja meg a kérdezőt – nem szervezték be az angol titkosszolgálatba, az MI5-ba. Cambridge-nek nem is elsősorban tudást, inkább
olyan kapcsolatrendszert köszönhet, amely egész életében jól jön,