A Kádár-rendszer úgy indult, hogy „mindenhova a mi kutyánk kölykét” tették, de ez a hatvanas évekre fellazult, az Operaház élére például Báró Lukács Miklóst nevezték ki, aki elég messze volt a kádárizmustól.
2002-es „nagyvonalúság”
„Ma viszont nagyon a mi kutyánk kölyke működik” – mondta a Veiszer Alindának adott interjújában – melyet a Telex szemlézett – Szinetár Miklós rendező, az Operaház egykori igazgatója, a tévé egykori alelnöke.
„Andy Vajna csinált egy szisztémát, ami úgy rossz, ahogy van, de ő remekül kezelte. Ez a szisztéma abban különbözik a Kádár-rendszertől, hogy ha az én Víg özvegy-könyvemet (a rendszerváltás előtt) a Herskó János stúdiója visszautasította, akkor elvihettem a Nemeskürtyhez, a Bacsóhoz, és még négyhez. Továbbá még a televízióban is még négyhez. Volt konkurencia, volt lehetőség, volt fellebbezés. Most van egy darab döntőbizottság, és amit ők döntenek, az isten szava” – mondta el véleményét a közelmúltról a 89 éves rendező,
aki szerint a film területén egészen biztosan, de tulajdonképpen az egész kultúrában sokkal központosítottabb a döntéshozatal, mint a Kádár-rendszerben volt.
Az interjúba ezen kívül még sok minden belefért: így nem maradhatott el az sem, hogy Szinetár mennyire független, politikai szempontokat nem érvényesítő rendező volt akkor, amikor nem a jobboldal volt hatalmon. A rendező elmesélte, hogy amikor másodszor lett operaigazgató, akkor jöttek a 2002-es választások, és egy operaházi művész, Mécs Károly kiállt a Fidesz mellett, „ő konferálta Orbán Viktort”. A választásokat a szocialista-szabaddemokrata koalíció nyerte, és Mécs bement hozzá, hogy „akkor most gondolom, nem játszhatok”, mire Szinetár azt mondta, „miért ne? Mennyiben érdekel ez engem?”
„Aztán a kormányváltás után jöttek hozzám, hogy a jeles karmestert miért foglalkoztatom annyit, amikor MIÉP-es. Mondom, és ez engem mennyiben érdekel? Kossuth-díjra javasoltam olyat, meg is kapta, aki akkor a Torgyánnak volt munkatársa. Nem érdekelt. Engem az érdekelt, hogy énekel, mit dirigált” – mesélte.
Kádár és Horthy, avagy az örökkön velünk élő XX. század
Jutott arra is, hogy Szinetár elmondja általánosságban véleményét a politikáról. Szerinte „ha ez a szocialista párt csak tizedannyira kacsingatna Kádárra, mint a jobboldal kacsingatott állandóan a Horthy-rendszerre, akkor ma sokkal több szavazójuk lenne”. Ezután gyorsan megdicsérte a Kádár-rendszert, mondván hogy akkor „a lakosság sokkal kisebb része volt politikailag befeszülve gyűlöletre, politikailag sokkal semlegesebb világ volt”.