Számok bizonyítják: nem véletlenül csúszik rá valaki a drogokra – de van remény!
A Drogkutató Intézet elemzésében arra keresi a választ: van-e kapcsolat a gyermekkori traumák, negatív életesemények és a szerfüggőségre való hajlam között?
Összesen 3,7 millió beoltott személyt vizsgált meg egy magyar kutatócsoport, amely megállapította, hogy minden hazánkban felhasznált oltóanyag megfelelően véd a koronavírustól. A vakcinák a harmadik hullám vizsgált öt hónapja alatt csaknem tízezer ember életét mentették meg.
A Clinical Microbiology and Infection angol nyelvű orvostudományi szakportál nemrég publikálta azt az egyedülálló magyar kutatást, amelyet Kásler Miklós az emberi erőforrások minisztere indított és vezetett. A tudományos kutatás célja a védőoltások eredményességének vizsgálata volt.
A nyár elején indult HUN-VR vizsgálat ( Hungarian Vaccine Effectiveness study) a Népegészségügyi Központ adatbázisaira alapozva arra kereste a választ, hogy a hazánkban elérhető vakcinák milyen sikerrel védték meg a magyar lakosságot a koronavírus-járvány harmadik hullámában.
A kutatás – amelynek elvégzésével a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szentágothai János Kutatóközpont szakértőivel létrehozott munkacsoportot bízták meg – január 22 és június 10-e között zajlott, több, mint 3,7 millió olyan személy bevonásával, akik a második vakcinát is megkapták már.
A munkacsoport öt vakcina hatékonyságát vizsgálta (Pfizer-Biontech, Moderna, Sinopharm, Sputnik-V, AstraZeneca) konkrétan a koronavírus fertőzés elleni eredményesség és a vírushoz köthető halálozással szembeni hatásosság szempontjából.
A vizsgálat egyebek között megállapította, hogy
Az eredményesség a Moderna esetében 93,6 százalékos, míg az AstraZenecánál 88,2 százalékos volt.
A kutatócsoport igen magas, 97,5 százalékos hatékonyságot mért a Sputnik-V esetében is, ami azt jelenti, hogy az ezzel oltott 820 ezer magyar állampolgár húszszor kisebb eséllyel halt meg a vírus következtében.
A Sinopharm is magas, 87,8 százalékos hatékonyságot mutatott, ami jóval magasabb, mint az ellenanyagszint-mérésekből várt értékek.
A kutatás szerint nem lehet kijelenteni, hogy a Sputnik-V a leghatékonyabb vakcina, de azt igen, hogy
A vizsgálat adataiból az is kiderült, hogy a harmadik hullámban az öt hónapos vizsgálati időszak alatta ezek a vakcinák 9500 ember életét mentették meg. Ennek negyven százaléka a keleti vakcináknak köszönhető.
Nyitókép: Pfizer-BioNTech oltóanyagok a gyöngyösi Bugát Pál Kórház oltópontján. (fotó: MTI/Komka Péter)