„teljesen helyes volt az a 2015-ös döntés, hogy befogadunk harmincezer menekültet Budapestről”,
,de „utólag visszatekintve” látható, hogy „nem sikerült szembeszállnunk azzal a hamis üzenettel, hogy most már bárki jöhet Németországba”, függetlenül attól, hogy valóban éri-e üldöztetés.
„Ez nem történhet meg velünk újra Fehéroroszországgal” – jelentette ki Wolfgang Schäuble. Ugyanakkor – tette hozzá – „nem hagyhatjuk magára a lengyeleket, mert az emberek nyilvánvalóan tovább akarnak menni, különösen Németországba, Franciaországba vagy Hollandiába”. Aláhúzta: „természetesen segítenünk kell a rászorulókon, de nem úgy, hogy mindannyiukat Európába hozzuk”, különben „mi magunk is elveszítjük a rend, a stabilitás és a biztonság garantálásának képességét”.