Ideiglenes belépést kell biztosítani az Európai Unió területére a lengyel-fehérorosz határ fehérorosz oldalán rekedt embereknek – mondta Wolfgang Schäuble, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa egy szerdán közölt interjúban.
A szövetségi parlament (Bundestag) volt elnöke a Madsack német médiacsoporthoz tartozó regionális lapok közös szerkesztőségének (RedaktionsNetzwerk Deutschland - RND) hírportálján megjelent interjúban felidézte, hogy az egykori NDK vezetése az 1980-as években tamil menekülteket utaztatott be Sri Lankáról az egykori Nyugat-Berlinbe, hogy így gyakoroljon nyomást a nyugatnémet kormányra.
Kiemelte, hogy „a diktatúrák sajnos gyakran visszaélnek a menekültekkel, a nyomásgyakorlás eszközeként” használják őket.
használják őket.Ebben van egyezés az NDK-s példa és az Európai Unió (EU) külső határának lengyel-fehérorosz szakaszán kialakult helyzet között – mondta.
A hetek óta tartó válságban „az EU alapvetően helyesen cselekszik” – tette hozzá, kifejtve, hogy minden érintett országot meg kell győzni arról, hogy állítsa le a közel-keleti menekülteket Fehéroroszországba szállító repülőjáratokat, Lengyelországnak pedig segítséget kell nyújtani a határ ellenőrzéséhez. Mint mondta, „gyors, humanitárius megoldás szükséges a kétségbeesett embereknek, akiket az embercsempészek bántalmaznak, és akik megalázó körülmények között várakoznak a határon”.
A német politikus szerint ez azt jelenti, hogy „biztosítani kell ezeknek az embereknek az ideiglenes belépést az EU-ba”,
,és gyorsan le kell folytatni a menekültügyi eljárásokat a jogállásuk tisztázása és „a nem politikai üldözöttek hazatelepítése érdekében”.
Ugyanakkor világossá kell tenni, hogy „ez egy egyszeri, kivételes helyzet”, egy „humanitárius gesztus”, amely „nem nyit állandó alternatív bejutási lehetőséget Európába” – húzta alá Wolfgang Schäuble. Arra a kérdésre, hogy miért tartja mindezt fontosnak, kiemelte, hogy „egyértelműen elkötelezettek vagyunk a menedékjog és a Genfi Menekültügyi Egyezmény mellett, de csak akkor tudjuk biztosítani a toleranciát és a befogadókészséget Európában, ha fenntartjuk a rendezett eljárást, és nem veszítjük el a kontrollt az Európába irányuló bevándorlás felett”.