Orbán Balázs: Egy ország szuverenitása az innováció révén megerősíthető

2021. október 14. 16:43

Innovációval megerősíthető a közép-európai országok pozíciója a globális rendszeren és a hierarchián belül, a stratégiai ügyekért felelős államtitkár szerint.

2021. október 14. 16:43
null

A küszöbönálló technológiai versenyben egy ország szuverenitása az innováció révén megerősíthető lesz – jelentette ki a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai ügyekért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten, egy konferencián. Orbán Balázs szerint a technológiai fejlődés és az innováció nem szuverenitáscsökkenést, hanem szuverenitáserősödést hozhat.

Ezt pedig – hangsúlyozta – felhasználhatják a közép-európai országok a globális rendszeren és hierarchián belüli pozícióik erősítésére.

Így a digitalizáció nálunk, Közép-Európában az állami képességek erősítésén és a hatékonyságon túlmutató jelentőségű”

 – hangoztatta az államtitkár.

A technológiai újítások és a versenyképesség

Orbán Balázs azt mondta, a jó kormányzás és a digitalizáció kapcsolatánál meg kell vizsgálni, mennyire szolgálják a technológiai újítások az állam rugalmas és eredményes működését, hozzájárulnak-e a versenyképesség erősítéséhez, mennyiben teszik könnyebbé az állampolgárok ügyintézését, illetve növelik-e a közigazgatásba vetett bizalmat.

Kifejtette: a felvilágosodáson alapuló szemlélet technológiai változásokban látja a társadalmi fejlődés egyetlen kizárólagos útját, azonban nem vesz tudomást „saját felvetéseinek nehézségeiről”.

Ha csak a technológiában bízunk, (...) akkor rossz útra tévedünk”

 – jelentette ki.

Az ezzel ellentétes megközelítés a technológiai vívmányokban csupán a mindennapi életet megkönnyítő eszközöket lát. Ez a felfogás abból ered, hogy „az emberi természet és a társadalmi rend alapjai nem megváltoztathatóak” – hangoztatta, hozzátéve, ez az álláspont sem tartható, mivel a technológiai fejlődés meghatározó lesz a 21. században.

Ideologikus ragaszkodás a lemondással szemben

Orbán Balázs véleménye szerint ahhoz, hogy az állam a maga javára fordítsa a technológiai változásokat, túl kell lépni az „ideologikus ragaszkodás” és a „lemondás” ellentétén. E helyett új, pragmatikus megközelítést sürgetett.

Hozzátette: ennek a középutas felfogásnak Közép-Európában különös jelentősége van, ugyanis a technológiai fejlődés a társadalmi-gazdasági status quót is megváltoztatja, ami lehetőséget teremt az erőviszonyok megváltoztatásra. Utóbbi – tette hozzá – „számunkra, közép-európai országok számára, kifejezetten lehetőség”. A digitális innováció kitörési pontot és a versenyképesség új dimenzióját jelenti, egyben szuverenitási kérdés is – emelte ki. Azt mondta,

a térség történelmi tapasztalata, hogy az állami képességek „kívülről történt megszervezése” mindig lelassította, idővel mindig megbénította a közép-európai népek fejlődését.

Az államtitkár kitért arra is, hogy Magyarország számára a visegrádi együttműködés (V4) a legfontosabb nemzetközi kooperációs forma, amelyet Magyarország és Közép-Európa jelenének és jövőjének tekint.

(MTI)

Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rasdi
2021. október 14. 19:07
Hiába folyik az innováció Magyarország határain belül, ha túlnyomórészt külföldi vagy külföldi többségi tulajdonban levő cégek keretein belül folyik. Annak a műszaki fejlődésnek a hasznát a külföldi tulajdonosok élvezik. Az eredményt céghálózatuknak annál a tagjánál hasznosítják, amelyiknél a maguk számára a leghasznosabbnak vélik, függetlenül attól, hogy az melyik országban levő vállalatuknál jelentkezett. A gazdasági erősödés természetesen segíthet a szuverenitás megmaradt elemeinek védelmében, de valószínűtlennek tartom, hogy az eddig elvesztett szuverenitási elemek közül bármit vissza lehetne nyerni.
..--..
2021. október 14. 18:20
-zsoltkom- "Egy ország szuverenitása az innováció révén megerősíthető" Ha szuverénné akar lenni egy keresztény Mo. előbb Jézust kell kiiktatni az Alaptörvényből és a közéletből. A kereszténység-Jézus globalizál. „A kereszténység nem szuverén vallás, mert a közhiedelemmel ellentétben sem Jézus, sem az apostolok nem alapítottak új hitet, hanem az Ószövetséggel való folytonosság hangsúlyozása mellett arról tettek tanúságot, hogy a messiási próféciák egy része beteljesedett” https://bit.ly/2XcPOMl :)) Tehát kíváncsi lennék, hogy lehet-e a világban szuverénként boldogulni? Állítólag a legkisebb közösségi forma a család... és ha mindenki mástól függetlenül-önállóan akarna élni, vajon ki hazudta keresztényileg akkor tele a világunkat? A nemzetek egymásra utaltsága akkor is jelen van és bevált gyakorlat, ha durcásan elhatárolódnak tőle. Megbaszarinthatjuk a nemzeti vagy ilyen- olyan szuverenitásunkat, ha nyakunkba ülteti Hazudós Orbánunk a kínaiakat meg az oroszokat meg a törököket, de csak azért, hogy ne a nyugat legyen a barátunk. Hát hiszen most hangsúlyozta Orbán, hogy Kínának mekkora, de mekkora fontos szerepe lesz a kommunista Orbán Magyarország életében. Lehet, hogy úgy értette... szuverén Kína-rabszolga Magyarország. Orbán Balázs, akár ingyen is mondhatna hülyeséget. Szerintem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!