Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
A Rajk Szakkollégiumtól a Momentumon át a Fővárosi Önkormányzatig: a pofozkodásba keveredett Ilyés Márton véleményes úton jutott el a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítványig, ahol a köztisztviselői fizetése mellett felvesz még havi több mint egymillió forintot is.
Amint arról a Mandiner is beszámolt, pofozkodás történt a Momentum hétfői sajtótájékoztatóján. A mozgalom leköszönő elnöke, Fekete-Győr András a távozásának okairól beszélt a Széll Kálmán téren, amikor egy férfi bekiabálásokkal próbálta megzavarni az eseményt, amely később tettlegességig fajult. A felvételeken ugyan nem látszódik pontosan, mikor csattant el az első pofon, de az látható, hogy az incidensbe involválódott az egyik elnökségi tag: Ilyés Márton.
A mozgalom aznap még nem akarta kommentálni a történteket, kedden viszont feljelentést tett a párt három tagja is, miután az ismeretlen férfit a beazonosítást követően a BRFK Bűnügyi Bevetési Osztály munkatársai még hétfőn este a II. kerületi lakásán elfogtak.
Az incidensbe involválódott Ilyés Márton nem csupán a Momentum elnökségi tagja, a párt gazdasági programjának egyik kidolgozója. (Megjegyzendő: a dokumentum elemei közé tartoznak az újonnan és politikai alapon bevezetendő adókulcsok, vagyonelkobzások, illetve az állami vállalkozás-támogatások visszavágása.)
Ilyés a Rajk Szakkollégiumban eltöltött évek után a 2019-es helyhatósági voksolásokat követően került be a Fővárosi Önkormányzatba, ahol párttársa, az okosvárosért, valamint a részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes, Kerpel-Fronius Gábor gazdasági főtanácsadójaként kezdett el dolgozni. Egy évvel később sikerült megkaparintania a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK) vezetését is, ahol a főtanácsadói fizetése mellett havonta a mindenkori bruttó minimálbér több mint hatszorosa (pontosan: 650 százaléka) üti a markát.
A döntést megelőzően komoly vita alakult ki a Fővárosi Közgyűlésben, a vezetőcserét ugyanis ezúttal sem a szakmai szempontok indokolták. Az előző kuratóriumi elnök lemondási nyilatkozatában azt írta, kizárólag az alapító (Fővárosi Önkormányzat) felkérésének tett eleget. Szalai Piroska kiemelte, a BVK vezetése alatt európai szinten egyedülálló szervezetté fejlődött. „A Közalapítvány jelenleg Európában az egyetlen olyan vállalkozásfejlesztő szervezet, amely a mikrohitelezés, illetve a vállalkozásfejlesztés területén is megszerezte az EU legmagasabb minősítését” – fogalmazott a leköszönő elnök, jelezve: a BVK személyi állománya fele az európai vállalkozásfejlesztési ügynökségeknek, ennek ellenére ezekhez képest kétszer annyi érdeklődőt és háromszor annyi támogatottat látott el.
Ugyan a közgyűlési határozat beterjesztője, Kerpel-Fronius a tavaly júniusi ülésen hangsúlyozta, Ilyés kinevezése ideiglenes jellegű, későbbre várható végleges döntés, a baloldali többség által elfogadott dokumentumban azonban határozatlan időtartam szerepel. A fideszes képviselők azt is megemlítették:
Ilyés Márton 2020. július 1-i kinevezése óta igen csak visszaesett a BVK tevékenysége. A kamattámogatási, a baloldali önkormányzatokkal való együttműködési programok, valamint a pályázati kiírások nem hoznak látványos eredményeket, holott a fővárosi vállalkozások is igényelnének támogatást, segítséget a pandémiás időkben megnövekedett problémáik megoldására.
Ez a hozzáállás persze – mint láttuk –, nem idegen Ilyéstől.
Címlapkép: Facebook