Fontos fejlesztéseket jelentett be Lázár János (VIDEÓ)
Ennek a Debrecen és a Nyíregyháza térségében élők is egyaránt örülni fognak.
Több magyar városban is egészségtelen a levegő a Nemzeti Népegészségügyi Központ szerint.
Országszerte számos településen, köztük Budapesten, tovább nőtt a légszennyezettség. Már négy településen veszélyes a levegőminőség a magas szállópor-koncentráció miatt – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által szombaton közölt adatokból. A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelése egy index alapján történik. Négy szintet különítenek el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes).
Az NNK térképén szombaton – az előző napi kettőhöz képest – már négy települést jelöltek piros színnel: Kazincbarcikát, Sajószentpétert, Nyíregyházát és Dorogot. Budapest, Százhalombatta, Tatabánya, Várpalota, Putnok, Miskolc, Oszlár és Debrecen levegőjét egészségtelennek minősítették. Emellett további tizenegy, mérőállomással rendelkező településen kifogásolt a levegőminőség a szálló por miatt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat légszennyezettségi előrejelzésében azt írta: szombaton és vasárnap a pára- és ködfoltok feloszlását követően napos idő lesz, jellemzően csak élénk széllökésekre lehet számítani. Hétfőn is kezdetben napsütés követi a köd feloszlását, délután azonban egy közeledő frontrendszer hatására nyugat felől felhősödés kezdődik, és estétől a Dunántúlon egyre nagyobb területen ered el az eső. A levegő minősége különösen az északkeleti országrész városaiban kedvezőtlen, ott továbbra is a tájékoztatási küszöbérték fölött, sőt esetlegesen a riasztási küszöbérték környékén alakulhat a szálló por (PM10) koncentrációja. A lengedező, időnként élénk délkeleti szél hatására viszont előbb a Győr-Baja vonal környezetében, később az Észak-Dunántúl más részein is javuló tendencia kezdődhet – írta a meteorológiai szolgálat.
Az NNK pénteken arra figyelmeztetett, hogy a rossz levegőminőség miatt a légzőszervi betegségben szenvedők tünetei súlyosbodhatnak. Ahol veszélyes a levegőminőség, ott azt tanácsolják hogy a gyerekek, a várandós nők, az idősek, a krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők kerüljék a szabadban történő tartózkodást. Az NNK azt kéri, mellőzzék a helytelen fűtési módok alkalmazását, valamint a zöldhulladék égetését.
(MTI)
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt