Térképen mutatjuk: ezekben a fővárosi kerületekben a legjobb az átlagbér
Az is kiderült, hogy az agglomeráción kívül, mely magyarországi járásban keresnek a legjobban.
Megerősítette Budapest rövid és hosszú távú forint- és devizaadósság-kötelezettségeinek „Baa3” szintű, befektetési ajánlású osztályzatát a Moody's Investors Service.
A nemzetközi hitelminősítő kedd éjjel Londonban bejelentette azt is, hogy a magyar főváros besorolásának kilátását a felminősítés lehetőségére utaló eddigi pozitívról stabilra módosította. A Moody's a múlt héten az addigi „Baa3”-ról egy fokozattal „Baa2”-re javította Magyarország államadós-osztályzatát, és a tavaly szeptember óta érvényben tartott pozitívról szintén stabilra módosította a magyar szuverén besorolás kilátását.
A magyar államadósság-kötelezettségek egészére a Moody's így egy fokozattal jobb osztályzatot tart érvényben, mint Budapestre, a besorolási kilátások ugyanakkor azonosak. A budapesti besorolás megerősítése és az osztályzati kilátás stabilizálása az indoklás szerint a Moody's azon várakozását tükrözi, hogy Budapest a koronavírus-járvány által teremtett – a Moody's által kockázati tényezőnek tekintett – nehéz gazdálkodási körülmények ellenére jelentős költségvetési intézkedéseket hoz a következő években.
Jó gazdasági kilátások
A hitelminősítő az elemzésben kiemeli azt a várakozását is, hogy a magyar főváros számára előnyős lesz a rendszerszintű kockázati környezet javulása, amelyet a magyar államadós-besorolás múlt heti felminősítése és az új osztályzat stabil kilátása is tükröz. A Moody's azzal számol, hogy a magyar gazdaság növekedésének visszalendülése és a jó gazdasági kilátások elősegítik majd Budapest fokozatos költségvetési konszolidációját és az adósságteher csökkentését. A budapesti osztályzat megerősítése és a besorolás stabil kilátása azt is jelzi, hogy a Moody's várakozása szerint a főváros pénzügyi eredményei javulásnak indulnak, és az adósság fokozatosan visszasüllyed a koronavírus-járvány előtti szintekre a következő években – áll a cég indoklásában.
A Moody's megállapítja ugyanakkor azt is, hogy Budapest pénzügyi teljesítménye a 2020-2021-es időszakban a kedvezőbbé vált makrogazdasági kilátások ellenére markánsan romlott, és a kilábalás nehéz folyamat lesz a következő néhány évben. A válság másképp és eltérő mértékben érinti a magyar kormányt és Budapestet, ugyanis mindkét kormányzati szintet komoly költségvetési ütés érte, de Budapest és a kormány más-más rugalmassággal tud erre reagálni – áll a Moody's elemzésében.
Kormányzati folyósítások
Budapest jelentős mértékben rá van utalva az adókra, különösen az iparűzési adóra, amely működési bevételeinek 60 százalékát adja. Fontosságban ezután következnek a kormányzati folyósítások, és ez végső soron a kormány döntéseitől teszi függővé a fővárost – hangsúlyozza helyzetértékelésében a Moody's. A hitelminősítő megállapítása szerint a többi adó- és nem adójellegű bevétel nem elégséges az üzleti aktivitásból eredő bevételek visszaesésének ellentételezéséhez és a növekvő működési kiadások finanszírozásához. A gazdasági teljesítmény visszaesése és a működési bevételek drámai, csaknem 10 százalékos csökkenése meghaladta a korábban feltételezett mértéket, és hatásai is tartósabbak, mindez pedig Budapest működési teljesítményének jelentős gyengüléséhez vezetett – áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő előrejelzése szerint a főváros bruttó működési szintű pénzügyi mérlege csekély mértékű, 2 százalékos többletbe fordul 2022-ben a rendkívül magas, a működési bevételek 28 százalékát megközelítő deficit után, amelyet a tavalyi és az idei adóbevétel-kiesések, valamint a tömegközlekedéshez és a szociális, egészségügyi szolgáltatásokhoz kötődő jelentős működési szintű kiadásnövekmények okoztak.
Budapest gazdasága sok lábon áll
A koronavírus-válság legegyértelműbben mutatkozó hatása a főváros hagyományosan erőteljes likviditási pozíciójának gyors romlása volt 2020 és 2021 közepe között – áll a Moody's elemzésében. A hitelminősítő közölte ugyanakkor azt is, hogy megítélése szerint Budapest nem szembesül közvetlen refinanszírozási kockázatokkal, tekintettel a kedvező adósságlejárati profilra. Budapest gazdasága sok lábon áll, gazdasági mutatói jobbak a nemzetgazdaság egészének jelzőszámainál, és ezt a Moody's adósmegítélési erősségnek tekinti. A cég kiemeli, hogy Budapest az ország gazdasági csomópontja, a teljes magyar hazai össztermék (GDP) 37 százalékát állítja elő, az egy főre jutó GDP-érték pedig a kétszerese az országos átlagnak.
A nemzetgazdaság egészéhez hasonló mértékű, 5 százalékos tavalyi visszaesést okozó sokk után a Moody's a budapesti gazdaság teljesítményének gyors, 7 százalék körüli növekedésével számol az idén. A hitelminősítő elemzése megállapítja, hogy Budapest gazdasága rendszerint jobban teljesít a nemzetgazdasági átlagnál, és a szolgáltatási szektorra épülő, magas hozzáadottérték-tartalmú gazdasági szerkezete is ellenállóképesebb. Az osztályzat stabil kilátása tükrözi azt is, hogy Budapest likviditási tartalékai elégségesek lesznek a pénzügyi mérőszámok romlásának ellentételezéséhez, emellett a magyar gazdaság prognosztizált erőteljes növekedése és szintén erőteljes középtávú kilátásai várhatóan kedvező hatást gyakorolnak a főváros adósminőségére is – hangsúlyozza a Moody's elemzése.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Andrew Gombert