Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A Moody’s a növekedési előrejelzése biztató képet fest a magyar gazdaság kilátásairól.
Tovább erősödhet a magyar gazdaság növekedési képessége, miután a járvány időszaka alatt is nagy számban valósultak meg beruházások és azok előkészületei. A 2021–2025-ös időszakban várhatóan pozitív lehet a nettó közvetlen külföldi befektetések mérlege – mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője a Moody’s múlt heti döntésére.
A hitelminősítő, amellett, hogy hazánk államadósság-besorolását felminősítette, közölte: várakozásai szerint a magyar bruttó hazai termék potenciális növekedése évi 3-4 százalék környékén lesz a következő öt évben.
A Moody’s indoklása azért is számít meglepetésnek, mivel hiába emelkedett éves átlagban 3,7 százalékkal a GDP 2013 és 2019 között, a gazdaság növekedési képességéről sokkal többet árul el a potenciális növekedés, amelyet elemzők eközben legtöbbször 2–3 százalék közé becsültek, sőt, a 2008-as válságot követően évekig 0,5–1 százalék között alakult. A hitelminősítő prognózisa egybecseng a kormány várakozásával, amely az Európai Bizottságnak májusban kiküldött konvergenciaprogramban szintén úgy kalkulált, hogy az előrejelzési horizont végére 4 százalékig emelkedik az említett ütem. Idén éves átlagban 7–8 százalék között bővülhet a hazai GDP, miközben a potenciális növekedés valahol 2,5-3 százalék körül alakulhat.
„Hosszú távon a tényleges és a potenciális növekedés ki kell hogy egyenlítse egymást, a potenciális növekedés nem maradhat tartósan és nagymértékben a tényleges növekedés alatt vagy fölött, így érthető a korábbinál nagyobb szám. A 3-4 százalékos ütem pedig semmiképpen nem tűnik túlzónak” – magyarázta a VG-nek Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője. Ám jelezte, hogy potenciális növekedést a közgazdászok csak becsülni tudják, a tényleges mértékét senki sem tudja megmondani.
A Századvég elemzője egyúttal leszögezte, hogy a felzárkózásnak stabil gazdasági környezetben kell megvalósulnia, fontos lenne, hogy az egyensúlyi mutatók (folyó fizetési mérleg egyenlege, költségvetési hiány, államadósság) ne mozduljanak ki túlságosan.
– mutatott rá.
Nyitóképen: Gyártócsarnok a Parmen Konzervipari Zrt. nyírmeggyesi gyárában az avatás napján, 2021. szeptember 6-án. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt. Illusztráció